INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Konrad III Stary  

 
 
przed 1359 - 1412 lub 1413
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Konrad III Stary (przed 1359–1412 lub 1413), książę oleśnicki i kozielski. Był jedynym dzieckiem Konrada II i Agnieszki, córki Kazimierza I, księcia cieszyńskiego. Od r. 1392, jeszcze za życia ojca, brał udział w rządach. Dn. 17 VII 1402 r., wraz z synami, przystąpił do związku książąt i miast śląskich. Po śmierci swego ojca (11 VI 1403) K. objął rządy w księstwie oleśnickim i kozielskim. Pozostawał w dobrych stosunkach z królem Jagiełłą, wyrazem ich było oddanie na dwór krakowski syna, Konrada Białego, który później jednak udał się na zaproszenie w. mistrza do Prus. W momencie wybuchu wojny polsko-krzyżackiej K., nie będąc przychylny Zakonowi i nie chcąc dopuścić, aby jego syn walczył przeciwko Polsce, wysłał dwu członków swej rady książęcej, aby odwołali go z Prus, jednak bezskutecznie.
W dn. 31 VII 1408 r. K. ugodził się z księciem brzeskim Ludwikiem w sprawie dokładnego wytyczenia granicy. Kilkakrotnie występował jako rozjemca: w r. 1406 w sporze między Ofką, wdową po Władysławie Opolczyku, a jego bratankami. W końcu września 1409 r. król czeski Wacław wysłał go w celu pośredniczenia w zawarciu rozejmu między Polską a Zakonem. Rozejm został zawarty 8 X 1409 r. Wkrótce potem (13 XII 1409) K. był już z powrotem na Śląsku. W r. 1411 został powtórnie powołany, wraz z bpem wrocławskim Wacławem, przez króla Wacława jako rozjemca w sporze między nim a księciem Bolesławem opolskim i Bernardem niemodlińskim. W spór ten były zamieszane również Praga i Wrocław, który opowiedział się po stronie Wacława. Książęta spustoszyli więc jego dobra. Dn. 9 XI 1412 r. przy współudziale Konrada IV wydano wyrok w sporze między książętami a miastem Wrocławiem, a 7 X t. r. przy współudziale K-a między tymi książętami a Pragą. K. zmarł między 8 XII 1412 r. a 17 I 1413. Żoną K-a była Jutta (Gutta), księżniczka śląska. Po śmierci męża otrzymała w dożywocie Wołów. Dziećmi K-a i Juty byli: Konrad IV, Konrad V Kącki (zwany Kantnerem), Konrad VI, dziekan, Konrad VII Biały, Konrad VIII, członek zakonu krzyżackiego, Eufemia (Ofka) i Jadwiga.

Boniecki M., Książęta szląscy z domu Piastów, Cz. 2., W. 1875; Dworzaczek, Genealogia; Grotefend, Stammtafeln; Wutke, Stammtafeln; – Erinnerungsblätter schlesischer Geschichte, I: Oels unter den Piasten, Oels 1876; Grünhagen C., Geschichte Schlesiens, Gotha 1884 – 6; Haeusler W., Geschichte des Fürstentums Oels, Breslau 1883; Historia Śląska, I cz. 2; – Script. Rer. Sil., I; Urkundensammlung zur Geschichte des Fürstentums Oels bis zum Aussterben der Piastischen Herzogslinie, Hrsg. v. W. Haeusler, Breslau 1883.
                                                                                                                                                                                                                                         Bogumił Grott

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.