INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Konstanty Wacław Pokłoński, h. Ślepowron  

 
 
brak danych - ok. 1662
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pokłoński (Wodzgir-Pokłoński) Konstanty Wacław h. Ślepowron (zm. ok. 1662), pułkownik białoruski, rotmistrz litewski. Pochodził z rodziny prawosławnej, ale już spolonizowanej, osiadłej w pow. pińskim. Był synem Jerzego (Jurija). Błyskotliwa, acz krótka, kariera P-ego związana była z początkowym okresem wojen Rzpltej z Moskwą i Szwecją (1654–6). Zaraz po wkroczeniu wojsk moskiewskich w granice Litwy w czerwcu 1654 P. w charakterze przedstawiciela części szlachty wyznającej prawosławie ze wschodnich terenów Litwy i mieszczan mohylewskich udał się do Bohdana Chmielnickiego z propozycją poddania się władzy carskiej. Przywódca ukraiński wyprawił P-ego do cara z pismem polecającym. P. udał się na czele grupy szlachty i mieszczan pod Smoleńsk na początku sierpnia 1654, gdzie został przyjęty do służby moskiewskiej, obdarowany sumą 100 rubli i godnością pułkownika białoruskiego. Następnie car skierował P-ego, wraz z armią M. M. Wojejkowa, pod Mohylew. P. miał skłonić miasto do poddania się carowi i werbować na jego służbę ludzi. W trakcie podróży pod Mohylew P. zajął Czausy i stworzył silny oddział wojska. Rozwinięta przez P-ego agitacja wśród mieszkańców Mohylewa, mimo początkowych niepowodzeń, przyniosła stosunkowo prędko rezultaty; miasto poddało się w początku września. Przebywając w Mohylewie, prowadził P. energiczną akcję werbunkową i starał się skłonić do poddania broniące się jeszcze miasta. W swej działalności popadł w ostry konflikt z dowódcą posiłkowego korpusu kozackiego Wasylem Zołotarenką, próbującym zajęte przez siebie tereny Białorusi poddać wpływom kozackim. P., stojąc na straży interesów cara, odbierał Kozakom zdobyte przez nich obszary i nie pozwalał prowadzić werbunku. Działalność P-ego przyniosła carowi duże korzyści, przeto już we wrześniu nadał mu w nagrodę dwór w Mohylewie, miasto Czausy oraz wsie: Borzdynicze, Zabołocie, Jałowoje i Starosiele. W końcu września t. r. P. udał się pod Krzyczew, po którego zdobyciu w listopadzie wrócił do Mohylewa. W grudniu otrzymał od cara kolejne dobra: wsie Pucki, Gołoczewo i Swiatoziery. W swej działalności dążył do wyłącznego poddania sobie obszaru z części ziem białoruskich i wyjęcia go spod władzy carskiego wojewody.

W styczniu 1655, po kilku starciach z wojskami litewskimi próbującymi odzyskać utracone tereny Białorusi, P. przybył do Mohylewa ze swym pułkiem. Wobec nadciągających wojsk Janusza Radziwiłła skłonił on mieszczan do przyjęcia oblężenia za wałem ziemnym w obrębie miasta, który w krótkim czasie wzniesiono. P. skłonił wówczas mieszczan do usunięcia z miasta Żydów, których oskarżył o współpracę z Litwinami, a następnie część z nich kazał wymordować i obrabował, resztę zaś zmusił do przyjęcia prawosławia. Jednocześnie otrzymał od cara kolejne dobra: Wilejkę, Łazarewkę i Zachody. Oblężenie Mohylewa przez wojska litewskie, wobec silnych mrozów i złego zaopatrzenia, nie dawało rezultatu. J. Radziwiłłowi udało się jednak nawiązać kontakt z P-m, który zdecydował się na porzucenie służby carskiej i udzielenie pomocy Litwinom w zdobyciu Mohylewa. Umożliwiło to wojskom litewskim zajęcie miasta, lecz załoga moskiewska wraz z mieszczanami broniła się w obrębie fortyfikacji ziemnych. P. próbował skłonić do wypowiedzenia posłuszeństwa Moskwie także Mohylew i dowódcę Kozaków ukraińskich Zołotarenkę, lecz bezskutecznie. Na sejmie t. r. P. oraz «szlachta, która z nim nazad powróciła», zostali przywróceni do praw obywatelskich. Po odstąpieniu wojsk litewskich od oblężenia Mohylewa P. przebywał z własnym oddziałem wolontariuszy na Białorusi wschodniej. W czerwcu 1655 został rozbity pod Borysowem przez wojska J. Boratyńskiego, w lipcu ponownie poniósł porażkę – pod Kojdanowem, a wreszcie do szczętu rozbili jego oddział Kozacy Zołotarenki pod Oszmianą. Po niefortunnej bitwie pod Wilnem (8 VIII) P. wraz z J. Radziwiłłem udał się do Kiejdan. Już jednak w pierwszej dekadzie października P. opuścił Radziwiłła z pokaźną grupą wojska litewskiego i poszedł do Prus, gdzie został zwerbowany do armii elektora Fryderyka Wilhelma. Prawdopodobnie po zdradzie przez elektora interesów Rzpltej P. opuścił służbę u niego i już w r. 1656 był w armii litewskiej. Wziął udział w zorganizowanej pod dowództwem Wincentego Gosiewskiego jesienią t. r. ofensywie na Prusy Książęce. W przegranej przez Litwinów bitwie pod Filipowem (22 X) P. dostał się do niewoli szwedzkiej i został uwięziony w Malborku. Nie wiadomo dokładnie, kiedy został oswobodzony, ale jeszcze w pocz. 1658 r. czyniono mu nadzieje na prędkie uzyskanie wolności w drodze wymiany jeńców. Po wyjściu z niewoli P. nie powrócił już do służby wojskowej. Maria Radziwiłłowa, w uznaniu zasług P-ego dla męża Janusza, zapisała mu w testamencie (1661) starostwo bystrzyckie. P. zmarł przed r. 1663.

 

Niesiecki; Uruski, XIV; – Malcev A. N., Voennye dejstvija russkich vojsk v Belorussii i Litve letom 1655, „Kratkie soobščenija” (Inst. Slavjanoved. AN SSSR) T. 13: 1954 s. 56; – Akta Moskovskogo Gosudarstwa, S. Pet. 1894 II; Akty Juž. i Zap. Ross., VIII, XIV (wbrew indeksowi prawie cały tom); Akty Vil. Archeogr. Kom. XII, XXXIV; Archeografičeskij Sbornik Dokumentov, II; Lettow Vorbek M., Skarbnica pamięci, Wr. 1968; Radziwiłł B., Autobiografia, Oprac. T. Wasilewski, W. 1979; Vol. leg., IV 507; – AGAD: Extranea IX szp. 72; Arch. Państw. w Kr. Oddz. na Wawelu: Arch. Młynowskie Chodkiewiczów nr 923.

Andrzej Rachuba

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.