INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Krzysztof Oldendorf  

 
 
XVI/XVII w - XVI/XVII w
 
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Oldendorf Krzysztof (Christoffel), (XVI/XVII w.), ludwisarz gdański. Pochodził z Saksonii (z Goslar), do Gdańska przybył ok. r. 1588. W t.r. dn. 17 XII otrzymał obywatelstwo miejskie jako ludwisarz. W r. 1590 został mistrzem. Wykonywał dzwony, świeczniki, a także ozdobne kraty. Sygnowanym dziełem O-a jest m. in. okazały mosiężny świecznik na paschał z r. 1590 w kościele Bernardynów w Warcie koło Sieradza. W r. 1598 wykonał O. wspaniałe dwuskrzydłowe drzwi do kaplicy Gostomskich przy kolegiacie w Środzie. Drzwi średzkie, ufundowane przez Zofię Urszulę Gostomską, są ozdobione ażurowymi motywami ornamentalnymi oraz tarczami herbowymi i pełnymi wyrazu głowami kobiecymi i męskimi. Z r. 1598 pochodzą dwie pary świeczników w farze w Kaliszu, przeniesione tam z kościoła Jezuitów. Z dzwonów wykonanych przez O-a wymienić można zabytki: w kościele parafialnym w Jankowicach koło Sandomierza z r. 1603, w Pucku z r. 1605 i dzwon z t.r. wykonany dla kościoła w Przyjaźni (dawnej Rheinfeld) koło Kartuz. Na r. 1605 urywają się wiadomości o O-ie.

W świetle zachowanych zabytków uznać można O-a za jednego z wybitniejszych ludwisarzy gdańskich działających w XVI i XVII stuleciu. Twórczość O-a mieści się w kategoriach manieryzmu renesansowego, przy czym w jego dziełach zaznacza się wyraźnie północna, niderlandzka ornamentyka (drzwi w Środzie); nie brak mu było także umiejętności rzeźbiarskich.

 

Thieme-Becker, Lexikon d. Künstler; Katalog zabytków sztuki w Pol., II 318–19, III z. 11 s. 8, IV z. 6 s. 17, V z. 24 s. 26; – Bochnak A., Eksport z miast pruskich w głąb Polski w zakresie rzemiosła artystycznego, w: Studia pomorskie, Wr. 1957 II 67; Gierdziejewski K., Zarys dziejów odlewnictwa polskiego, Kat. 1954 s. 121; – Kohte J., Verzeichnis der Kunstdenkmäler d. Provinz Posen, Berlin 1896 I 102, 158, III 285, 287; – „Die Denkmalpflege in Provinz Westpreussen” (Danzig) H. 15: 1918 s. 17; – Informacje Marii Sławoszewskiej na podstawie: WAP w Gd. rkp. nr 300, 60/5 s. 21, nr 300, C/1003 k. 64, nr 300, C/1024 s. 9.

Jan Samek

 

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.