INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Laetus Bernatek      Laetus Bernatek, frag. portretu olejnego.

Laetus Bernatek  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bernatek Laetus (1847–1927), członek zgromadzenia braci miłosierdzia (bonifratrów), urodził się 4 VII w Goeding na Morawach jako członek zamożnej, katolickiej rodziny słowackiej. Po ukończeniu szkół średnich zapisał się na wydział filozoficzny uniw. we Wiedniu, jednakże czując w sobie powołanie do służenia ludzkości w chorobie, wstąpił tamże 10 III 1865 do zgromadzenia bonifratrów. Dnia 6 I 1867 złożył śluby czasowe, a 13 III 1870 śluby solenne. W latach osiemdziesiątych minionego wieku znalazł się konwent krakowski oo. bonifratrów po raz wtóry blisko ruiny. Wówczas wysłał prowincjał zakonu B-a w charakterze wizytatora do Krakowa i do Zebrzydowic z zamiarem zwinięcia tych placówek miłosierdzia. B., podówczas już oddawna magister farmacji i ukończony teolog (bez święceń kapłańskich, których z pokory nie przyjął), przejęty czcią i miłością dla polskiego konwentu, wydał opinję korzystną, tak że postanowiono obie placówki utrzymać. Przeorem klasztoru krakowskiego został w r. 1887 B. i odtąd niemal przez lat 40 oddawał się duszą i sercem służbie na pożytek ludności miasta i kraju, który stał się dlań, jak to do śmierci swej głosił, drugą i właściwą ojczyzną. Na stanowisku przeora rozwinął niestrudzoną i mimo wielu trudności nieustępliwą działalność, dzięki której szpital dotychczasowy rozszerzono tak dalece, że mógł on w latach groźnych epidemij służyć miastu jako szpital dla chorób zakaźnych, jak np. w r. 1892 dla chorych na cholerę azjatycką, zawleczoną z Hamburga. Gdy miejsca nie stało, B. odstąpił własną celę chorym, wskutek czego sam zapadł na cholerę. Po wyzdrowieniu przystąpił do budowy nowego gmachu szpitala, odpowiadającego wymogom nowoczesnej higjeny. W latach 1897–1906 zbierał jako niestrudzony jałmużnik datki na nowy gmach, a w r. 1906 oddał go do użytku chorym. Szpital ten, zbudowany kosztem około pół miljona koron austr., mieści 180 łóżek i posiada oddział wewnętrzny, chirurgiczny, oczny i laryngologiczny. Zasłużonego zakonnika powołały teraz przełożone władze klasztorne na stanowisko przeora i definitora klasztoru wiedeńskiego. B. przyjął niechętnie to powołanie, wkrótce złożył ten urząd i wrócił do ukochanego swego Krakowa, aby tu służyć dalej swemu dziełu jako przełożony apteki szpitalnej. Dnia 6 I 1927 obchodził szpital krakowski oo. bonifratrów brylantowe, bo 60-letnie gody zakonne B-a. Wkrótce potem 26 I B. zmarł. Pogrzeb jego zamienił się w wielką manifestację całego Krakowa.

 

Kronika klasztoru oo. bonifratrów w Krakowie, tycząca się jubilata ś. p. O. Letusa Bernatka; Wachholz L., Szpitale krakowskie, cz. II, Kr. 1925, 5–12.

Leon Wachholz

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Witold Pilecki

1901-05-13 - 1948-05-25
rotmistrz
 

Aleksander Augustynowicz

1865-02-07 - 1944-08-23
malarz
 

Jan Bohdan Dembowski

1889-12-26 - 1963-09-22
biolog
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Konstanty Przezdziecki

1846-06-10 - 1897-02-10
ziemianin
 

Zygmunt Seyda

1876-04-18 - 1925-01-25
adwokat
 

Marian Nassalski

1860-09-07 - 1942-09-11
ksiądz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.