Gołaszewski Leon (1794–1868), ziemianin i poseł na Sejm galicyjski. Ur. w dziedzicznych Targowiskach koło Krosna, jako syn Józefa i Domiceli Wiktorii Wojakowskiej. W r. 1825 rozpoczął działalność społeczną jako członek zarządu lub aktywny działacz rozmaitych stowarzyszeń ziemiańskich: dał się w nich rychło poznać ze swych zapatrywań skrajnie konserwatywnych, ugodowych w stosunku do Austrii i wrogich wszelkim ruchom demokratycznym i niepodległościowym. Uznawał zasady wiary, tradycji, hierarchii za niewzruszone podstawy życia społecznego («Rodzina – jak twierdził G. – ma przechować wiarę, oświata mowę, praca – ziemię»). W dobie konstytucyjnej szerszej działalności politycznej nie rozwinął, dotknięty długotrwałą, nieuleczalną chorobą. Wybrany jednak posłem w r. 1865 był referentem wniosku nagłego w sprawie uchwalenia adresu dziękczynnego do cesarza Franciszka Józefa, mającego stanowić odpowiedź na cesarskie pismo odręczne z 13 X 1866 r. W rezultacie referowanego przez G-ego wniosku został uchwalony osławiony adres Sejmu galicyjskiego z 10 XII 1866 r., kończący się słowami: «Przy Tobie Najjaśniejszy Panie stoimy i stać chcemy». Na tejże samej sesji był również G. referentem wniosku o wprowadzenie sądów doraźnych na podpalaczy, który uchwalono w głosowaniu imiennym, nikłą większością głosów. G. zmarł 14 VI 1868 w Targowiskach.W małżeństwie z Zofią z Gorayskich miał córkę Marię, zamężną za Konstantym Sobolewskim (1823–1854).
Miziewicz St., Repertorium czynności Sejmu Krajowego…, I s. 39, 47; Sarna, Opis powiatu krośnieńskiego, s. 189; – „Czas” 1868 nr 136, 147, 1908 nr 80 z 6 IV (dot. żony i córki), nr 84 wyd. wieczorne (dot. córki).
Józef Buszko
Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.