INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Leon Poniecki (Ostoja-Poniecki)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Poniecki (Ostoja-Poniecki) Leon (1873–1945), malarz pokojowy, działacz polskiego ruchu śpiewaczego na Górnym Śląsku, muzyk samouk, dyrygent. Ur. 29 V w Gołańczy (pow. Wągrowiec), był synem Władysława, nauczyciela, i Antoniny z Sobiesińskich. Od r. 1902 kierował małą orkiestrą zawodową Tow. Muzycznego w Poznaniu, z którą występował w tamtejszym Teatrze Polskim, początkowo w antraktach, a w l. 1907–8 w operze i operetce. Ponadto dyrygował chórem Tow. Śpiewu «Harmonia» i prowadził własną szkołę gry instrumentalnej. Na Górny Śląsk przyjechał w r. 1908 za namową Wojciecha Korfantego i zamieszkał w Katowicach, gdzie dla rozwijającego się od końca XIX w. polskiego ruchu śpiewaczego brakowało fachowych kierowników muzycznych i dyrygentów. W ruchu tym P. odegrał bardzo poważną rolę. Dyrygował niemal wszystkimi polskimi chórami na Górnym Śląsku przed pierwszą wojną światową, m. in. chórem «Halka» w Załężu, «Jedność» w Bytomiu, «Moniuszko» w Świętochłowicach. Na osiem zespołów, które wzięły udział w chóralnych popisach śpiewaczych w październiku 1909 w Zadolu, P. dyrygował siedmioma zespołami. Kierowanie wieloma chórami w różnych miejscowościach zmuszało go do nieustannych podróży i było niezmiernie uciążliwe, dlatego też P. zachęcał do pracy dyrygenckiej członków orkiestry w Katowicach, której był założycielem i kierownikiem. Ponieważ władze pruskie zwalczały chóry polskie, P. był systematycznie inwigilowany, a za «bezprawne» nauczanie śpiewu polskiego spotkały go wysokie kary pieniężne, których suma już na wiosnę 1910 wynosiła 3000 marek. Zagrożony aresztowaniem, w t. r. przeniósł się do Oświęcimia, potem zaś do Czortkowa w Galicji Wschodniej, gdzie w charakterze nauczyciela śpiewu przebywał kilka lat. Następnie był dyrygentem orkiestry i chóru Lwowskiego Teatru Wodewilowego do r. 1920. Na Górny Śląsk powrócił przed plebiscytem i początkowo działał w Polskim Komisariacie Plebiscytowym, dyrygując równocześnie kilkoma chórami. Po plebiscycie P. założył orkiestrę przy dyrekcji Kolei Państwowych w Katowicach. Przy jego współpracy w r. 1923 powstał przy tejże dyrekcji «Chór Kolejowy». Nieco później P. został kierownikiem wydziału kulturalnego przy dyrekcji Polskich Kopalń Skarbowych w Chorzowie. Równocześnie dyrygował wieloma chórami zakładowymi, m. in. czterema chórami górników w Chorzowie, w Wełnowcu, chórami zakładowymi w Bielszowicach oraz chórem męskim dyrekcji Kopalń Skarbowych «Rota». Przez kilkanaście lat P. pełnił też funkcję dyrygenta okręgowego Związku Śląskich Kół Śpiewaczych. Zmarł 20 VIII 1945 w Chorzowie i tam został pochowany. Był odznaczony Honorową Odznaką Śpiewaczą I stopnia i Złotym Krzyżem Zasługi (1930).

 

Błaszczyk, Dyrygenci, s. 226; Fojcik J., Materiały do dziejów ruchu śpiewaczego na Śląsku, Kat. 1961; – Arch. Państw. w Kat., Polizeiverwaltung Königshütte nr 109, k. 93; Arch. Paraf. Rzymskokatol. Św. Wawrzyńca w Gołańczy: Liber Bapt. 1873/nr 34; Śląski Instytut Naukowy w Kat.: Śląska kartoteka biograficzna.

Mieczysław Pater

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Ignacy Łopieński

1865-02-01 - 1941-11-23
grafik
 

Józef Targowski

1883-05-23 - 1952-05-22
dyplomata
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Hieronim Mikołaj Radziwiłł

1885-01-06 - 1945-04-06
ziemianin
 

Wilhelm Ellis Rau

1825 - 1899-04-09
przemysłowiec
 

Wincenty Smoczyński

1842-11-07 - 1903-08-10
ksiądz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.