INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ludwik Jabłonowski     

Ludwik Jabłonowski  

 
 
1784-08-05 - 1864-03-31
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jabłonowski Ludwik (1784–1864), poseł austriacki w Neapolu. Ur. 5 VIII, syn Macieja i Marianny z Szeptyckich; był właścicielem dóbr Niżniów i Rogoźno w Galicji wschodniej. W r. 1805 ożenił się z Karoliną z Woynów. W r. 1809 wziął udział w deputacji galicyjskiej, która witała ks. Józefa Poniatowskiego w obozie w Trześni; był to, zdaniem Fredry, w całym życiu J-ego jedyny, i to mimowolny wyskok patriotyzmu. W czasie kongresu wiedeńskiego J. demonstrował swój austrofilizm. Uzyskał też honorowe dostojeństwa koniuszego (1817), a później kuchmistrza Królestwa Galicji (1834) oraz potwierdzenie tytułu książęcego (1820). W l. 1816–22 był posłem austriackim w Neapolu; rzekomo odwołano go z tego stanowiska z powodu przegrania w karty funduszów rządowych. W r. 1831 J. oddawał pewne usługi K. Czartoryskiemu i A. Zamoyskiemu, przysłanym do Wiednia od rządu powstańczego; pośredniczył też między nimi a F. Gentzem i min. Fr. Kolowratem. W t. r. został szambelanem cesarskim, a w r. 1833 tajnym radcą. Zrujnowany «swą frenetyczną namiętnością do gry» osiadł w Wenecji, gdzie żył w skromnych warunkach. Owdowiawszy ożenił się powtórnie (1841) z Ludwiką Marin. Po Wiośnie Ludów ogłosił broszurę pt. Das monarchische Prinzip und die Volksvertretung (Wien 1851), w której wypowiadał się jako zwolennik absolutyzmu. Zmarł 31 III 1864 r. w Wenecji.

 

Wurzbach, Biogr. Lexikon; Almanach de Gotha; Boniecki; Borkowski J. Dunin, Almanach błękitnych. Genealogia żyjących rodów pol., Lw. (1909); – Chłędowski K., Z przeszłości naszej i obcej, Lw. 1935; – Fredro A., Trzy po trzy, pamiętniki z epoki napoleońskiej, Przedm. A. Grzymała Siedlecki, Przyp. H. Mościcki, W. 1957; Prek F. Ks., Czasy i ludzie, Wyd. i oprac. H. Barycz, Wr. 1959; Rzewuska R., Mémoires, Roma 1939 I 420, II 239 i n.; Szematyzmy Król. Galicji; Zamoyski A., Moje przeprawy, Kr. 1911 I 131, 137, II 40, 76, 116.

Stefan Kieniewicz

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.