INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ludwik Kamieński h. Rola  

 
 
2. poł. XVIII - 1. poł. XIX w.
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kamieński (Kamiński) Ludwik h. Rola (2. poł. XVIII – 1. poł. XIX w.), uczestnik powstania kościuszkowskiego. K. był chorążym ejszyskim i szambelanem. W powstaniu 1794 r. od końca maja prezydował w powołanym w połowie tego miesiąca Komisariacie Wojskowym Litewskim w Wilnie. Następnie, po ogłoszeniu przez Kościuszkę nowej organizacji władz powstańczych, obywatele wileńscy zgromadzeni na sesji 3 VI postanowili wysłać do Najwyższego Naczelnika i Rady Najwyższej Narodowej delegację, w skład której powołali K-ego, obok Michała Mackiewicza i Daniela Paszkiewicza. Delegacja miała «imieniem miasta, obywateli i mieszkańców» zapewnić władze powstańcze o swoim całkowitym posłuszeństwie oraz prosić m. in. o przyspieszenie ustanowienia Deputacji Centralnej W. Ks. Lit. i zorganizowanie regularnej obrony m. Wilna.

Być może tego samego K-ego Rada Najwyższa Narodowa powołała 12 VIII do ustanowionej w tym dniu Deputacji do zrewidowania lazaretu wojskowego, «do której wezwała znajomych sobie cnotą, gorliwością i patriotyzmem obywateli» w liczbie dziewięciu. Ów K. i «od Deputacji do rewizji lazaretów wyznaczeni delegowani» złożyli na sesji Rady 16 IX raport ze swej działalności. Nie wiadomo, czy tenże K. jest identyczny z Ludwikiem Kamieńskim, autorem i tłumaczem wierszy o tematyce wiejskiej i patriotycznej. Jest również niepewne, czy K-ego można utożsamiać z Ludwikiem Kamieńskim, prezydentem sądu głównego, o którym J. Iwaszkiewicz pisze, że jako prezes Rady Tymczasowej witał Napoleona w Mińsku w r. 1812, a następnie był członkiem Komisji Rządu Tymczasowego. Podobnie ma się sprawa z innymi stanowiskami i działaniami przypisywanymi w literaturze licznym w tym czasie, a mało znanym Kamieńskim.

 

Estreicher; Uruski; – Iwaszkiewicz J., Litwa w 1812 r., Monografie w zakresie dziejów nowożytnych, Kr. 1912 IX 86–7; Mościcki H., Dzieje porozbiorowe Litwy i Rusi, T. 1: 1772–1800, Wil. [b. r.]; tenże, Gen. Jasiński; Zahorski A., Uzbrojenie i przemysł zbrojeniowy w powstaniu kościuszkowskim, W. 1957; – Akty powstania Kościuszki, II; – B. Kórn.: rkp. 1090.

Jerzy Kowecki

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Pankiewicz

1816-12-22 - 1899-04-28
nauczyciel
 

Daniel Mikołaj Chodowiecki

1726-10-16 - 1801-02-07
malarz
 

Antoni Barciński

1803-06-26 - 1878-05-09
nauczyciel matematyki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.