INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bystram Maciej, h. Tarnawa († 1677), sufragan chełmiński, syn dziedzica Cieląt pod Brodnicą n. Drwęcą i Elżbiety z Lichtjanów, otrzymał jako minorzysta 1635 r. od bpa Zadzika kanonię chełmińską. W r. 1651 był już archidiakonem, 22 IX 1659 prekonizowany bpem argiweńskim i sufraganem chełmińskim, otrzymał sakrę biskupią w Smardzewicach z rąk bpa kujawskiego Kaz. Czartoryskiego. Był proboszczem kościoła św. Jana w Toruniu, trzykroć trybunalistą z ramienia kapituły; dwakroć (1653 i 1674) zarządzał sede vac. diecezją chełmińską, od r. 1647 był też generalnym wikariuszem i oficjałem, w tymże roku też generalnym wizytatorem diecezji, 1665 r. posłem królewskim na generał w Toruniu, 1675 r. konsekrował kościół prepozyturalny w Lubawie. Umarł mając lat 75, d. 5 VIII 1677 (na nagrobku data śmierci 13 VIII 1676).

 

W katedrze chełmżyńskiej postawiono mu pomnik.

Oprócz Tarnawy trzy herby: koło zębate (Lichtjanów), wiewiórka i panna dmąca w dwie surmy (Dąbrowskich). Portret sufragana znajdował się w r. 1700 w posiadaniu prebendarza tumskiego Stan. Kosteckiego w Chełmży. – Frydrychowicz, Die Culmer Weihbischöfe, Gdańsk 1905, 12 n.; Mańkowski A., Prałaci i kanonicy kat. chełmińskiej (R. T. N. Tor., XXXIII 16 n., odb.).

Ks. Alfons Mańkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.