INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Malina (właściwie Maria Aleksandra) Michalska      Malina Michalska, wizerunek na podstawie fotografii z lat 1934-5.

Malina (właściwie Maria Aleksandra) Michalska  

 
 
1916-10-28 - 1973-11-11
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Michalska Malina, właściwie Maria Aleksandra (1916–1973), tancerka, propagatorka hatha jogi. Ur. 28 X w Ostrzeszowie, była córką lekarza Kazimierza i pianistki Haliny z Adamskich. Uczęszczała do gimnazjum w Ostrowie i Warszawie. Naukę tańca pobierała w Operze Warszawskiej pod kierunkiem Mieczysława Pianowskiego (byłego baletmistrza Anny Pawłowej), a w zakresie tańca akrobatycznego u Haliny Hulanickiej. Jako tancerka była związana najpierw z operą i operetką w Warszawie, a po wojnie występowała w variété i cyrku. Pierwsza wprowadziła do tańca akrobatykę jako środek ekspresji. W r. 1957 założyła w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie eksperymentalne studium gimnastyki tanecznej, którego celem było podtrzymanie zdrowia, młodości i dobrego samopoczucia. Pod wrażeniem lektury książki benedyktyna Cyryla Krasińskiego o leczeniu metodą tybetańską (studiowała ją po przejściu ciężkiej operacji w r. 1960) zafascynowała się hatha jogą i wprowadziła ją do programu podstawowych ćwiczeń wspomnianego studium. Zostało ono, po zwizytowaniu go w r. 1966 przez Ma Yogashakti – założycielkę Bihar School of Yoga, zaliczone do International Yoga Fellowship Movement (Międzynarodowego Stowarzyszenia Ruchu Jogi). W r. 1967 otrzymała dyplom Bihar School of Yoga (Monghyr, Indie) upoważniający ją do prowadzenia szkoły hatha jogi. Była niewątpliwie najbardziej gorącą i znaną propagatorką hatha jogi w Polsce, zasłużoną także na polu przyjaźni polsko-indyjskiej. Obok licznych prelekcji, publikacji prasowych, wystąpień telewizyjnych, napisała książkę pt. Hatha Joga dla wszystkich (W. 1972, wyd. 1974), będącą pierwszym polskim popularnym podręcznikiem w tym zakresie. Choć nigdy nie była w Indiach, propagowanie hatha jogi pojmowała jako swe posłannictwo życiowe. Jej światopogląd był swoistą teozofią, luźnym związkiem idei hinduizmu, buddyzmu i chrześcijaństwa. Znana była z ogromnej miłości do zwierząt. Uderzała nonkonformizmem, wrażliwością, wielką pasją w działaniu i zdolnością opanowania się. Nie załamała się mimo ciężkiej, śmiertelnej choroby (nowotwór szpiku kostnego). Zmarła 11 XI 1973 w Warszawie. Małżeństwo jej (od r. 1957) z Zygmuntem Rezlerem, plastykiem, rozpadło się po kilku latach i było bezdzietne. Była siostrą pisarki Jadwigi Żylińskiej.

 

Danowicz B., Hatha Joga, „Polityka” 1973 nr z 24 XI (fot.); Zaczyński A., Malina, „Za i Przeciw” 1974 nr 11; Żylińska J., Drogi, które prowadzą dalej, W. 1972; taż, Jogini. Rozmowa z…, „WTK” 1974 nr z 4 VIII (fot.); – „Kulisy” 1973 nr 48 (fot.); „Tyg. Powsz.” 1974 nr 4; – Informacje Tadeusza Paska, Jana Popiela, Eugeniusza Słuszkiewicza i Jadwigi Żylińskiej.

Jerzy Pietrzak

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław (Salomon) Posner

1868-11-21 - 1930-05-08
prawnik
 

Jan Rubczak

18 I 1882 (1884?) - 1942-05-27
malarz
 

Wacław Hilary Moraczewski

1912-10-21 - 1974-12-21
major AK
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.