INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Marceli Godlewski     
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Godlewski Marceli (1865–1945), ksiądz, działacz społeczny. Ur. 15 I w Turczynie w ziemi łomżyńskiej, syn Ignacego i Katarzyny z Kuczyńskich. Gimnazjum ukończył w Suwałkach, a seminarium duchowne w Sejnach (1886). Święcenia kapłańskie otrzymał w r. 1888. Po 10-miesięcznej pracy na różnych wikariatach w diecezji sejneńskiej odbył studia w Rzymie, zakończone doktoratem teologii (1893). Następnie pracował jako wikary w Jedwabnem pod Łomżą, od r. 1894 w Szymanowie, Mieleszkach pod Łodzią, a wreszcie w samej Łodzi. W r. 1896 przeniósł się do Warszawy, gdzie był wikariuszem kościoła św. Krzyża i profesorem Seminarium Duchownego (1895–1902). W czasach carskich był więziony. W r. 1906 został rektorem kościoła św. Marcina, a w latach 1915–1945 był proboszczem parafii WW. Świętych w Warszawie. Zm. w Aninie pod Warszawą 26 XII 1945 r.

W Łodzi a następnie w Warszawie rozwinął ożywioną i namiętną działalność społeczną i wydawniczo-publicystyczną stając się jednym z czołowych wśród katolickiego kleru przeciwnikiem socjalizmu. Propagował hasła encykliki Leona XIII „Rerum Novarum” oraz nacjonalizm nie cofając się przed szerzeniem haseł antysemickich. Naprzód działał w Tow. św. Józefa przy kościele św. Krzyża a właśnie w 1905 r. usiłował przeciwstawić się fazie rewolucyjnej założywszy Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich; rzecz szczególna, w tym samym roku został szambelanem papieskim. W r. 1906 podróżował G. po Niemczech, Belgii, Holandii i Danii, studiując zagadnienia socjalne. Zorganizował w kraju Towarzystwo Terminatorów, Związek Rękodzielników „Dźwignia”, Stowarzyszenie Służby Domowej, Stowarzyszenie Wspólna Praca itp. G. rozwinął też działalność wśród kobiet i młodych dziewcząt. W latach 1906–1921 był głównym patronem Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich, popartego autorytetem kleru, które objęło swą działalnością niektóre z miast Kongresówki oraz ziem wschodnich. Cała działalność G-ego była skierowana przeciw ruchowi socjalistycznemu i pozostawała pod wpływem politycznym Narodowej Demokracji.

G. sprzeciwił się powiązaniu Stowarzyszenia z nową partią polityczną Chrześcijańską Demokracją, a gdy to się stało, przystąpił formalnie do Narodowej Demokracji. Znany był z głoszenia haseł walki z rzemiosłem i handlem żydowskim, pogłębiając przez to prądy nacjonalistyczne. Dopiero w czasie wojny, gdy jako proboszcz parafii włączonej do getta warszawskiego, zobaczył straszliwe skutki faszyzmu, niósł na tym terenie pomoc zarówno Żydom, jak i chrześcijanom – jak stwierdził w swym pamiętniku prof. Ludwik Hirszfeld.

G. wydał 2-tomową Archeologię biblijną (W. 1889–1903), która wywołała ożywioną dyskusję z prof. ks. Wł. Knapińskim z Krakowa. Polemizował z pastorami protestanckimi z Łodzi, m. i. w publikacji Dobry katolik między protestantami (W. 1898, też po niemiecku). Poza modlitewnikami ogłosił m. i. Ojciec święty Pius X (W. 1903), Kościół św. Marcina (W. 1914) i przełożył z angielskiego Sheehan P. „Mój nowy wikary” (W. 1904), „Drogi do Rzymu” (autobiografia 65 konwertytów, W. 1905). G. założył pisma: „Pracownik polski”, „Któż jak Bóg”, „Nasz Sztandar”. W r. 1912 przyczynił się do wydania i był jednym z głównych współpracowników miesięcznika pt. „Chrześcijański Ruch Społeczny”. Redagował „Kronikę Rodzinną” (1905–7), „Pracownika Polskiego” (18 IV 1907 – 12 VII 1910).

 

Fot.: w brosz. G-ego, Kościół św. Marcina, W. 1914–18; – Podr. Enc. Kośc.; W. Enc. Ilustr.; W. Ilustr. Enc. Gutenberga; Katalogi duchow. Archidiec. Warsz. 1895–1946; – Hirszfeld L., Historia jednego życia, W. 1957 s. 306–309; „Kronika Rodzinna” 1905–7; „Pracownik Polski” 1906–39.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.