INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin Bystrzycki  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bystrzycki Marcin (1692–1754), jezuita, matematyk. Pochodził z Mazowsza, ur. 3 XI, do zakonu wstąpił 1710 r., uczył 6 lat w gimnazjum, 3 lata filozofii, poczem przez 8 l. wykładał matematykę na Akademii Wileńskiej; w tym czasie przygotował nowe wydanie »Ekonomiki ziemiańskiej« Haura (cztery edycje 1744–57), dodając osobny rozdział o geometrii gospodarczej i wprowadziwszy dość znaczne zmiany i uzupełnienia. W późniejszych latach przebywał w Warszawie i Łomży jako kaznodzieja, w Brunsberdze jako regens alumnatu papieskiego, r. 1749/50 spędził w Grodnie, ucząc matematyki, wreszcie wrócił do Wilna, gdzie, zamianowany dziekanem wydziału prawa kanonicznego, zajmował się ulubioną matematyką, współpracując z Tomaszem Żebrowskim i korespondując z wybitnym czeskim matematykiem i astronomem J. Steplingiem. Zmarł 4 II 1754 r.

 

Arch. Tow. Jezusowego, Lituaniae, Catalogi triennales et breves; Arch. Prow. Małop., rkp. 266; Poszakowski, De viris illustribus Prov. Lit., s. 984; Załęski, Jezuici w Polsce, III; Bednarski St., Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce, Kr. 1933.            

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.