INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maria Brownsford  

 
 
1855-03-21 - 1924-10-29
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brownsford Marja (1855–1924), nauczycielka. Urodz. 21 III w Lubowiczkach pow. gnieźnieńskiego z Antoniego i Rozalji z Grabskich. Po ukończeniu zakładu ss. urszulanek w Poznaniu objęła stanowisko nauczycielki w wyższym zakładzie naukowym dla panien, prowadzonym przez pp. Annę i Anastazję Danysz. Uczyła języka polskiego i historji oraz religji z talentem nauczycielskim, nadewszystko jednak »była mistrzynią w kształceniu serc i charakterów« uczenic. Dokonywało się to na zebraniach kółek różańcowych uczniowskich, które dawały często sposobność do rad i nauk życiowych. Życie jej związane było ściśle z losami szkoły, której poświęciła całą swą istotę – bez reszty. Gdy w r. 1900 rozporządzenia pruskie zabroniły nauki języka polskiego w szkole, a w rok później i nauki religji w języku polskim, rozpoczęła tajne nauczanie języka polskiego w domach prywatnych. Mimo wątłego zdrowia pracowała »bez wytchnienia od rana do wieczora«. Po śmierci Anny Danysz otrzymała pozwolenie na prowadzenie szkoły w r. 1908, ale już w następnym roku władze rozwiązały ją w związku z reorganizacją szkół żeńskich. W tym samym 1908 r. stanęła na czele sekcji katechizacji, utworzonej przy Tow. św. Wincentego à Paulo, prowadząc tę sekcję do powstania polskich szkół. »Sekcja miała na celu nietylko uczenie religji, ale miała stać się tajną szkołą nauczania języka, pieśni i historji polskiej«. Tę samą pracę pełniła w tajemnicy sekcja pedagogiczna Towarzystwa »Warta«, w której działaniach odegrała B. niepoślednią rolę. Na prośbę grona koleżanek napisała Wykłady o katechizacji, wypowiedziane w gronie nauczycielek w Poznaniu (P. 1914). Później napisała dla dzieci żywot św. Teresy od Dzieciątka Jezus pt. Mała 15-letnia karmelitanka (P. 1917). Przez szereg lat stała na czele Sodalicji Marjańskiej nauczycielek. Gdy w r. 1919 zaczęto w Poznaniu organizować polskie szkolnictwo, pod jej kierunkiem kształciły się na kursach zastępy młodych nauczycielek. W ostatnich latach życia danem jej było nauczanie w polskich szkołach żeńskich: gimn. im. królowej Jadwigi i gimn. p. wezwaniem N. Serca Jezusowego. Zmarła w Białczu (pow. kościański) 29 X, pochowana w Poznaniu na cmentarzu przy ul. Towarowej.

 

Karwowski St., Historja W. Ks. Poznańskiego, P. 1931, III; Rzepecka H., Historja pensji Anny i Anastazji Danysz, P. 1909, odb. z »Kurjera Pozn.«; »Kurjer Pozn.« 1924, nr 256, 1929, nr 368; Notatka ze wspomnień p. Janiny Kusztelan, napisana na prośbę podpisanego. Ustne relacje p. Lucyny Sokolnickiej i innych osób.

                                                   Witold Jakóbczyk

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Antoni Brownsford

1826-07-08 - 1899-01-09 publicysta
 

Kazimierz Brownsford

1856-12-04 - 1925-09-11 poseł na sejm II RP
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stanisław Libicki

1856-05-08 - 1933-01-18
prawnik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Alfred Potocki

1895-04-08 - 1968-09-12
dyplomata II RP
 

Józef Ptaś

1864-12-25 - 1942-10-01
prawnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.