INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Fukier  

 
 
ok. poł. XVI w. - 1625-01-04
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fukier Michał († 1625), aptekarz i kupiec warszawski, wnuk Jerzego, syn Mikołaja i Jadwigi z Łyszczów, córki burmistrza Warszawy. Jako młody człowiek został Michał aptekarzem, lecz wkrótce porzucił ten zawód i zgodnie z tradycjami rodzinnymi wrócił do zawodu kupieckiego. Ok. r. 1590 ożenił się z Katarzyną Korbówną, patrycjuszką warszawską. W latach następnych przeprowadził szereg transakcji, nabył np. »rolę położoną z tej strony drogi publicznej, zwanej Nowomiejską i prowadzącej do wsi Górce, obok roli księży augustianów« (r. 1594), dalej grunt »podle nieboszczyka Młochowskiego dworku u św. Trojcy« (r. 1606), oraz kilka jeszcze innych, pomniejszych nieruchomości. Sprawy majątkowe wciągnęły go jednak w poważne kłopoty finansowe i, co gorsza, w szereg procesów. Wśród innych głośniejsze były: proces ze Stanisławem Gorzeszewskim, szafarzem królowej, o majątek spadkowy żony, oraz przede wszystkim z Gizami o prawo patronatu do kaplicy N. M. Panny w kościele św. Ducha za murami (późniejszy Pauliński). Wszystkie te kłopoty i sprawy podkopały finansowo Michała, tak, że nie miał on w mieście tego znaczenia co jego dziad i ojciec. Nie piastował też żadnych ważniejszych urzędów miejskich. Zmarł w czasie szalejącej w Warszawie zarazy, 4 I 1625.

 

Baruch M., Ród Fukierów, W. 1922; Łoza St., Rodziny polskie pochodzenia cudzoziemskiego osiadłe w Warszawie i okolicach, t. I, W. 1932; Przyborowski W., Z przeszłości Warszawy, t. I, W. 1899; Wejnert A., Wiadomości historyczne o morowym powietrzu w Warszawie r. 1625, »B. Warsz.« 1852, t. 3; Starożytności Warszawy t. 3; Bartoszewicz J., Kościoły warszawskie rzymsko-katolickie, W. 1855.

Zbigniew Wójcik

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Jerzy Fukier

2 poł. XV w. - 1548 kupiec warszawski
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław IV (Waza)

1595-06-09 - 1648-05-20
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.