INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Ott  

 
 
XVI - 1603
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ott (Otth, Otten, Otman, Otmanus) Michał (zm. przed 1603), ludwisarz krakowski. W r. 1591 odlał dwunastofuntową lufę działową o wadze 25 cetnarów, która znajdowała się w zamku w Łańcucie. W r. 1593 przyjął prawo miejskie w Krakowie. Powierzenie w r. 1598 O-owi plenipotencji przez patrycjusza krakowskiego Tomasza Oplara w jego sprawie z gdańszczaninem Erbertem Luczmanem i określenie w tym dokumencie O-a jako «mieszczanina gdańskiego» nasuwa przypuszczenie, że O. przybył do Krakowa z Gdańska. Wykonał m. in. w r. 1595 mosiężne drzwiczki balustrady przed ołtarzem głównym w kościele Mariackim w Krakowie. Drzwiczki te, włączone obecnie w podest ze schodami przy wykonanym po r. 1683 cyborium, są ozdobione subtelnie modelowanym i otoczonym ażurową dekoracją orłem i herbem Krakowa. Drugim, poza bramkami, zachowanym dziełem O-a jest odlana w r. 1600 chrzcielnica do kościoła Bernardynów w Widawie, wykonana staraniem Walentego Widawczyka, rektora Uniw. Krak. O. zajmował się nadto odlewaniem dzwonów. Mieszkał w Krakowie w domu «inter murali portae Sławkowiensis». Zmarł przed r. 1603.

O. był żonaty z Barbarą, 1.v. Wagenerową (zm. 1604), w której testamencie obok innych ruchomości (licznych klejnotów) wzmiankowany jest warsztat ludwisarski i wykonane w nim dzwony.

Dobry poziom artystyczny dzieł O-a (bramki jego roboty naśladowano przy zamówieniu w r. 1681 nowych, znajdujących się dziś przed ołtarzem głównym) wysuwa go na czoło ludwisarzy krakowskich z okresu manieryzmu renesansowego. Obok czynnych nieco później Antoniego Lagostiniego i Jakuba Erlichera O. jest najznaczniejszym reprezentantem odlewnictwa krakowskiego na przełomie w. XVI i XVII.

 

Katalog zabytków sztuki w Pol., II (Otmanus), IV cz. 2; – Dobrowolski T., Sztuka Krakowa, Kr. 1971; Gierdziejewski K., Zarys dziejów odlewnictwa polskiego, Kat. 1954 s. 99; Grabowski A., Dawne zabytki m. Krakowa, Kr. 1850 s. 119; tenże, Kraków i okolice, Kr. 1866 s. 134; Samek J., Nawrót do gotyku w sztuce Krakowa pierwszej połowy w. XVII, „Folia Historiae Artium” T. 5: 1968 s. 113; Tomkowicz S., Przyczynki do historii kultury Krakowa w pierwszej połowie XVII wieku, Lw. 1912 s. 205; – Arch. Państw. w Kr.: Arch. m. Krakowa, rkp. 763 s. 63, 1598, 1432 s. 450.

Jan Samek

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt I Stary

1467-01-01 - 1548-04-01
król Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Oborski h. Pierzchała

brak danych - między 1539 a 1542
kasztelan wyszogrodzki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.