INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mikołaj Koniecpolski h. Pobóg      Portret asortacyjny Mikołaja Koniecpolskiego, Kasztelana Rozpierskiego - Bartosz Paprocki, Gniazdo Cnoty, Kraków 1578, s. 202 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - fragment.

Mikołaj Koniecpolski h. Pobóg  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Koniecpolski Mikołaj h. Pobóg (zm. przed 1587), kasztelan rozpierski, poseł sejmowy. Ojcem jego był Stanisław, dworzanin królewski, starosta przemyski, matką Katarzyna Heltówna, mieszczka poznańska. W r. 1527 zapisał się na uniwersytet w Lipsku. Na sejmy posłował trzykrotnie. Z woj. sandomierskiego na sejm krakowski w r. 1553 i na sejm lubelski w 1569, na sejm zaś warszawski 1563/4 r. posłował z woj. krakowskiego. W Lublinie występował parokrotnie w dyskusji o warunkach, na jakich ma się dokonać unia Litwy z Koroną. K. popierał wtedy stanowisko posłów krakowskich, różniąc się przy tym od stanowiska posłów województwa, które reprezentował. W l. 1572 i 1574 został K. wybrany deputatem do sądów w czasie bezkrólewia, a w r. 1577, uczestnicząc w sejmiku małopolskim w Nowym Mieście Korczynie, podpisał pełnomocnictwo dla posłów wysłanych do króla Stefana Batorego. Kasztelanem rozpierskim został K, jak się zdaje, ok. r. 1580.

K. posiadał znaczny majątek. Razem z bratem Stanisławem, starostą wieluńskim, był właścicielem w woj. sieradzkim Koniecpola, Luborczy i Leszczyna, zaś w woj. sandomierskim wspólnie ze Stanisławem posiadał Dobrków, Parkosz, Mokrzecz, Łabuzie, Złotorię oraz Jaworze, a nadto w woj. krakowskim był posiadaczem Chrząstowa. W późniejszych latach bracia zapewne podzielili majętności, bo w r. 1581 K. sam użytkował wymienione już miejscowości w Sandomierskiem i dodatkowo jeszcze wsi Połomnę, Golenczynę, Męciszów, Podole, Krewnice i przedmieście Przecławia. Być może, był on też właścicielem wsi Wąsosze w pow. lelowskim, a nadto posiadał jakieś dobra w woj. lubelskim.

K. był kalwinem, najprawdopodobniej on zreformował Kościół w Dobrkowie, dbał o rozwój kalwinizmu, skoro w testamencie legował dla zboru krakowskiego 200 zł. Żona jego Katarzyna Czyżowska h. Topór była katoliczką. Z małżeństwa tego pozostawił kilkoro dzieci. Synami jego byli: Jan, sędzia lubelski, Andrzej, kasztelan połaniecki, oraz Mikołaj i Adam. Synowie K-ego przeszli z powrotem na katolicyzm. Córka Zofia wyszła za mąż za Feliksa Czerskiego h. Ogończyk, sędziego ziemskiego krakowskiego, druga Katarzyna zmarła panną.

 

Boniecki; Dworzaczek, Genealogia, tabl. 138; Niesiecki; Paprocki; Uruski; Żychliński; Kolankowski L., Posłowie sejmów Zygmunta Augusta, „Reform. w Pol.” R. 5: 1928; – Bukowski J., Dzieje reformacji w Polsce…, Kr. 1883 I 406, 671; – Akta sejmikowe woj. krak., I 18, 46, 70; Akta Unii, s. 337, 340; Arch. Zamoyskiego, IV 81; Materiały do dziejów reformacji w Krakowie, Oprac. R. Żelewski, Wr.–W.–Kr. 1962; Pamiętniki o Koniecpolskich, Wyd. S. Przyłęcki, Lw. 1842; Regestra thelonei aquatici Wladislaviensis saeculi XVI, Wyd. S. Kutrzeba i F. Duda, Kr. 1915; Źródła Dziej., XIII cz. II s. 278, XIV 72, 243, 248, XV 541, 569; Źrzódłopisma do dziej. unii, cz. III s. 150, 177, 180–1; – Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Kartoteka Komitetu Źródeł do Dziejów Życia Umysłowego Polski.

Irena Kaniewska

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.