INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mikołaj Ostroróg h. Nałęcz      Slachetka, Ignacy Stanisław - Qvaestio astronomica de motv Lvnae ... - Kraków 1649 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: SD W.1.336 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Mikołaj Ostroróg h. Nałęcz  

 
 
ok. 1627 - przed 18 marca 1659
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ostroróg Mikołaj h. Nałęcz (ok. 1627–1659), starosta drohowyski, rotmistrz. Był synem Mikołaja podczaszego kor. (zob.), i Barbary z Roszkowskich. Od r. 1641 studiował, wraz z bratem Zygmuntem, na Uniw. Krak. W r. 1645 wyszedł drukiem jego wiersz na cześć rodu Zamoyskich. Dn. 10 XII 1650 immatrykulował się na uniwersytecie w Lejdzie, w r. 1651 był we Franeker. T. r. po śmierci ojca został starostą drohowyskim. Od października 1655 był rotmistrzem chorągwi komputowej, zapewne wystawionej już we wrześniu t.r. Wraz z jednym z braci oraz z pospolitym ruszeniem lwowskim dołączył do sił hetmana w. kor. Stanisława Potockiego i wziął udział w bitwie pod Gródkiem 29 IX. Wkrótce, w czasie zgrupowania pod Rzeszowem (ok. 7 X), okazał się jednym z gorliwszych zwolenników poddania się wojska Karolowi Gustawowi. Ostatecznie on to głównie, obok oboźnego kor. Andrzeja Potockiego, doprowadził do przejścia dywizji hetmanów na stronę szwedzką. Brał udział w poselstwie do Krakowa, które 31 X sfinalizowało układ poddańczy. Bogato obdarzony przez króla szwedzkiego (8 XI) został O. wówczas pod Nowym Korczynem – obok pozostałych posłów – okrzyczany przez wojsko sprzedawczykiem. Wiosną 1656 O. uczestniczył w kampanii wielkopolskiej Stefana Czarnieckiego i Jerzego Lubomirskiego. Ok. 23 IV został wysłany z Bydgoszczy w poselstwie do Gdańska z prośbą o posiłki oraz o zaopatrzenie dywizji. Dn. 27 IV wygłosił O. świetną mowę do senatu gdańskiego, nie odniosła ona jednak żadnego skutku (mowa O-ga była współcześnie wydana drukiem w języku niemieckim i wielokrotnie przedrukowywana, m. in. w języku łacińskim jeszcze w r. 1713 w Lipsku, w zbiorze mów wydanym przez J. Ch. Lüniga). W lipcu 1656 był O. dowódcą konwoju odprowadzającego do niewoli szwedzką załogę Warszawy. W październiku t.r. chorągiew O-ga objął Wacław Leszczyński. O. brał udział w oblężeniu Torunia w r. 1658. W myśl układów kapitulacyjnych 22 XII t.r. wyjechał do Malborka jako jeden z dwóch zakładników polskich. Miał tam przebywać aż do nadejścia załogi Torunia. O. zmarł przed 18 III 1659 (mylna data śmierci Mikołaja Ostroroga, podczaszego – 1659 – odnosi się prawdopodobnie do O-ga).

Z małżeństwa z Zofią ze Skotnickich, wdową po Mikołaju Firleju, wojewodzicu lubelskim, nie pozostawił potomstwa.

 

Estreicher; Dworzaczek; – Kersten A., Stefan Czarniecki, W. 1963 s. 289–91; Kubala L., Wojna szwecka w r. 1655 i 1656, Lw. [1914] s. 138, 359; Nowak T., Kampania wielkopolska Czarnieckiego i Lubomirskiego w r. 1656, „Roczn. Gdań.” T. 11: 1937 [druk. 1938]; tenże, Oblężenie Torunia w r. 1658, Tor. 1936; Polska w okresie drugiej wojny północnej, W. 1957, I–II; Wimmer, Materiały do zagadnienia organizacji armii, Studia i Mater. do Hist. Wojsk., W. 1958–60 IV 506–7; tenże, Wojsko polskie w drugiej połowie XVII w., W. 1965; – Album stud. Univ. Crac., IV 195; Album studiosorum Academiae Lugduno Batavae, Hagae Comitum 1875; Kochowski W., Lata Potopu, W. [1966]; Pisma do wieku Jana Sobieskiego, I cz. 1 s. 127; – AGAD: Arch. Kor. Warsz. Szwedz. Kart. 11 b nr 79–81; B. Czart.: rkp. 141 f. 1011, 1026; – Życiorys Zygmunta Ostroroga, oprac. przez Marka Wagnera, w Materiałach Red. PSB; – Informacje Sławomira Leitgebera.

Wiesław Majewski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.