INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Sabba Chrapowicki h. Gozdawa  

 
 
brak danych - ok. 1800
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chrapowicki Mikołaj Sabba (zm. ok. 1800), marsz. orszański, regim. białoruski, był synem Antoniego i Teresy z Wołodkowiczów. Ojciec, podkomorzy smoleński, porucznik petyhorski, spędził przeważną część życia w Witebszczyźnie, służąc w wojsku pośrednio pod Michałem, a bezpośrednio pod Jerzym Radziwiłłem, jako komendant dywizji białoruskiej, pilnując ruchu granicznego z Rosją, wśród licznych tarć z władzami rosyjskimi, które żądały odeń ekstradycji zbiegłych chłopów i urządzały na nich samowolne obławy.

Ch. oddał się pod opiekę Radziwiłłów, licząc na funkcję deputacką i podkomorską. Za Augusta III posłował parę razy: w r. 1754 (z województwa smoleńskiego) i 1760 z Orszy; miał po ojcu starostwo pilwiskie. W czerwcu 1762 r., sprawując już dowództwo nad grupą chorągwi białoruskich, oddał się znów pod szczególną protekcję Karolowi Radziwiłłowi, ale źle na niej wyszedł, bo w bezkrólewiu pod naciskiem całej szlachty orszańskiej musiał przyjąć laskę sądów kapturowych, pod władzą polityczną Czartoryskich. Na elekcję jednak nie jeździł, w konfederacjach ani Michała (1764) ani Stanisława (1767) Brzostowskich czynnego udziału zdaje się nie wziął. Był tylko posłem na sejm Czaplica (1766). Wobec ruchawki barskiej powściągliwy, jako regimentarz partii białoruskiej ruszył swe wojsko dopiero za hetmanem Ogińskim, ale pod Stołowicze na czas chorągwi nie ściągnął. 23 IV 1794, po wypędzeniu Rosjan z Wilna, podpisał akt powstania i wszedł do tymczasowej Rady Najwyższej W. Ks. Lit. Synem jego i Barbary z Reuttów był Antoni Ch., poseł na cztery sejmy za Stanisława Augusta.

 

Mościcki, Jakub Jasiński, W. 1917; Korzon, Wewn. dzieje, IV; ob. też literaturę i źródła do art. o Józefie Chrapowickim.

Władysław Konopczyński

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia. 

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Maria Grassi

1757-04-22 - 1838-01-07
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.