INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Paweł Bocchorn  

 
 
1639-10-22 - 1721-01-06
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bocchorn Paweł (1639–1721), jezuita, misjonarz w Prusiech. Ur. 22 X w Brunsberdze, do zakonu wstąpił r. 1660. Przez lat 7 był przełożonym jezuickiego domu w Królewcu, w Reszlu i Brunsberdze lat 6, a 17 pracował jako misjonarz wśród diaspory katolickiej w Prusiech. Mąż bardzo wybitnej cnoty, obdarzony stanami mistycznemi, co z podaniem dokładnych, protokularnie stwierdzonych szczegółów podkreślają źródła, rozwijał żywą działalność apostolską w miastach i okolicach, będących twierdzami protestantyzmu. Liczne nawrócenia, których dokonywał zarówno słowem jak i przykładem świętego życia, wywoływały ataki nienawiści u pastorów i profesorów Akademji Królewieckiej, posuwających się aż do czynnej zniewagi. Wynikłe stąd procesy, akty przebaczenia i nadzwyczajne wypadki, spadające na jego wrogów, a tłumaczone jako kara Boża, jednały B-wi wielką sławę apostoła i ułatwiały pracę. Umarł w opinji świętobliwości w Świętej Lipce (Heilige Linde) pod Reszlem 6 I 1721.

 

Archiwum T. J. Lit. 63, Necrologi, s. 103 i n.; Archiwum Prow. Małopol. T. J., rkp. 266; Poszakowski, Viri illustres Prov. Lit., s. 67–70.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.