INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Paweł z Kłobucka  

 
 
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Paweł z Kłobucka (zm. ok. 1469), profesor i rektor Uniw. Krak. Pochodził z miasteczka Kłobuck (Kłobucko). Na Uniw. Krak. zapisał się w r. 1419, bakałarzem sztuk wyzwolonych został w r. 1423, mistrzem w r. 1430. W l. n. prowadził wykłady na Wydziale Sztuk Wyzwolonych. W r. 1433 objął po Janie z Dąbrówki kolegiaturę Nowki. Studia teologiczne podjął dość późno. Dopiero ok. r. 1448 rozpoczął wykłady na Wydziale Teologicznym. Licencjatem teologii był w r. 1463, doktorem teologii został między 16 X 1466 a 11 V 1467. W karierze uniwersyteckiej, obok pełnienia obowiązków dziekana Wydziału Sztuk Wyzwolonych w r. 1442 i dwukrotnie funkcji rektora w r. 1463 i w semestrze zim. 1466/7, był P. jeszcze członkiem Kolegium Królewskiego, a później – jako teolog – Kolegium Większego. Z beneficjów kościelnych posiadał tylko od r. 1444 kanonię w kościele Św. Floriana na Kleparzu. W życiu i działalności Uniw. Krak. P. cieszył się poważaniem. Uczestniczył jako rzecznik profesorów w sporze z rektorem Tomaszem Strzempińskim o obsadzenie kanonii krakowskiej po śmierci Franciszka z Brzegu (z Krzyżowic, zm. 1432). Rektor, bez porozumienia się z profesorami, przedstawił bpowi Zbigniewowi Oleśnickiemu na wakującą prebendę Mikołaja Kozłowskiego. Po naradzie odbytej pod przewodnictwem P-ła w domu Andrzeja z Buku wysłano skargę do papieża, uważając, że Tomasz Strzempiński nadużył władzy. P. był też, obok Jana z Ludziska, Jana z Kęt, Benedykta Hessego z Krakowa i in., adresatem sarkastycznego i złośliwego listu Andrzeja Gałki z Dobczyna z r. 1449. Z biblioteki P-ła, wg najnowszych badań (J. Zathey, w: „Hist. B. Jag.”), zachowały się cztery kodeksy. P. zmarł po 15 VI 1469.

 

PSB (Gałka Andrzej z Dobczyna); Kaczmarczyk, Catalogus diplomatum Univ. Crac.; – Barycz H., Alma Mater Jagellonica, Kr. 1958 s. 368–9; Brückner A., Z rękopisów petersburskich. II. Średniowieczne słownictwo polskie, Prace Filol., W. 1899 V 29; Dzieje UJ, I; Fijałek J., Mistrz Jakub z Paradyża i Uniwersytet Krakowski w okresie soboru bazylejskiego, Kr. 1900; tenże, Studia do dziejów Uniw. Krak.; Hist. B. Jag., I; Karbowiak A., Dzieje wychowania i szkół w Polsce, Pet.–Lw. 1903–23 II–III; Markowski M., Spis osób dopuszczonych do wykładów i do katedry na Wydziale Teologii Uniwersytetu Krakowskiego w XV wieku, Mater. do Hist. Filoz. Średniowiecznej w Pol., Wr. 1965 IV 162, 168, 173, 192–6, 236–7; – Acta rectoralia; Album stud. Univ. Crac., I 44, 171, 185; Cod. Univ. Crac., I–II; Statuta nec non liber promotionum, s. 16, 22, 33; – B. Jag.: rkp. 5359 t. 5.

Marian Zwiercan

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj Trąba h. Trąby

około 1358 - 1422-12-04
prymas Polski
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj Pilecki h. Leliwa

brak danych - 1527, przed 8 III
wojewoda bełski
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.