INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Paweł z Leszna h. Pobóg  

 
 
brak danych - 1439
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Paweł z Leszna h. Pobóg (zm. po 1439), kasztelan warszawski i sochaczewski. Pisał się z Leszna w ziemi sochaczewskiej, należał do rodziny rycerskiej, używającej h. Pobóg w odmiennej nieco formie. Od r. 1415 był kasztelanem warszawskim na wschodnim Mazowszu. W tym czasie należał do elity dworskiej księcia Janusza I Starszego. Jako przedstawiciel księcia mazowieckiego brał udział w rozmowach polsko-krzyżackich w r. 1424 i wymieniony był na dokumencie arcbpa gnieźnieńskiego Wojciecha Jastrzębca. W r. 1425 towarzyszył księciu Januszowi na zjeździe z Władysławem Jagiełłą, odbywającym się w Łęczycy, a w r. 1426 – na zjeździe ogólnopolskim w Płocku. W r. 1428 złożył wraz z innymi dostojnikami hołd Ofce i Bolesławowi, wnukom Janusza I, co było formą uznania ich za przyszłych władców jeszcze za życia księcia. Po śmierci księcia Janusza w r. 1429 pozostawał w kręgu dworskim regentki księżny Anny; w tym czasie świadkował często na dokumentach książęcych. P. był kasztelanem warszawskim do r. 1433, ale już w r. 1429 uzyskał od synów Siemowita IV, książąt płockich: Siemowita V, Kazimierza II i Władysława I, nadanie wsi Powązki leżącej w ziemi sochaczewskiej oraz przeniesienie na prawo chełmińskie pięciu wsi: Leszno, Grądy, Sowia Wola, Lubecz i Szydły, położonych na skraju Puszczy Kampinoskiej (także w ziemi sochaczewskiej). Fakt uzyskania tego przywileju od książąt płockich był zapowiedzią późniejszego związania się z ich dworem. W l. 1434–9 P. pełnił urząd kasztelana sochaczewskiego. Zmarł zapewne wkrótce po r. 1439.

O żonie P-ła i potomstwie nie mamy informacji.

 

Boniecki, XIV; Wittyg W., Nieznana szlachta polska i jej herby, Kr. 1908 s. 175; – Wolff, Studia nad urzędnikami maz.; tenże, Starszeństwo urzędów, W. 1928 s. 9–10; – Iura Masoviae Terrestria, W. 1974 III 253; Księga ziemi czerskiej 1404–1425, W. 1879 s. 57; Metryka księstwa mazowieckiego z XV–XVI wieku, T. I–II, Wyd. A. Włodarski, w: Pomniki Prawa wydane przez Warszawskie Archiwum Główne, W. 1918–30 V–VI; – AGAD: Dok. nr 1514, Archiwum z Obór, dok. z r. 1422, Metryka Kor. t. 3 k. 37, 46, 54, 89, t. 9 k. 40v.–41, t. 207 s. 190–194.

Małgorzata Wilska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.