INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Piotr Hadziewicz h. Wieniawa     

Piotr Hadziewicz h. Wieniawa  

 
 
2 poł. XVIII w. - 1782
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hadziewicz Piotr h. Wieniawa (zm. 1782), prawnik, publicysta. Syn Piotra Pawła i Apolonii z Kiełczewskich. Podstolim łukowskim i patronem trybunału lubelskiego był już w r. 1748, jak świadczy wydana jego mowa imieniem palestry na reasumpcji trybunalskiej w t. r. Jako patron prowadził ze strony Kosseckiego słynny proces przeciw kanclerzowi koronnemu, Janowi Małachowskiemu, w trybunale lubelskim w r. 1759 w związku ze sprawą o Rokitno. Posłował na sejm 1762 r. z województwa lubelskiego. W r. 1756 wydał we Wrocławiu obszerny traktat pt. Prawda objaśniona, pozory przyćmione, stanowiący prawniczą polemikę z broniącymi transakcji kolbuszowskiej „Uwagami w sprawie ordynacji ostrogskiej” napisanymi przez Tomasza Dłuskiego. Za pracę tę domagał się H. nagrody od hetmana Jana Klemensa Branickiego. W r. 1762 H. ogłosił broszurę pt. Żal uspokojony, niewinność obroniona…, będącą apologią dokonanej przez podskarbiego koronnego, Teodora Wessla, redukcji monet. W r. 1766 wydał broszurę pt. Zdrada odkryta, obłuda zawstydzona… Broszura ta, napisana w 1765 r., była wymierzona głównie przeciwko Żydom, w których H. upatrywał przeszkodę w wprowadzeniu w życie naprawy monety oraz przyczynę upadku miast i wyzysku poddanych (arenda karczem). Wystąpił w niej również przeciwko swobodom religijnym dla dysydentów, żądanym w imię podniesienia gospodarczego kraju. Niesłusznie przypisywane jest H-owi autorstwo broszury „Skarga ubogiej szlachty na stworzone w Polsce konwikty” pióra Szczęsnego Czackiego. W r. 1767 H. złożył urząd podstolego łukowskiego. Zmarł w r. 1782 bezpotomnie.

 

Estreicher; Boniecki; – Konopczyński W., Polska w dobie wojny siedmioletniej, Kr.-W. 1909–11 II; – AGAD: Arch. Roskie (3 listy H-a z r. 1756 do hetmana J. K. Branickiego); B. PAN w Kr.: rkp. 311.

Jerzy Michalski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.