INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Przecław z Tchórzewa i Iwania, zwany Bachorzą, h. Pomian  

 
 
brak danych - między 1408-07-03 a 08-28
Biogram został opublikowany w latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Przecław z Tchórzewa i Iwania, zwany Bachorzą, h. Pomian (zm. 1408), podkomorzy sieradzki. Pochodził z zamożnej rodziny kujawskiej Bachorzów z Osięcin. Ojca jego nie da się źródłowo ustalić; synowcami jego byli dowodnie Piotr z Dąbia (pieczęć z h. Pomian) i Odolan ze Stoku. Do bliskich krewnych (nie wiadomo w jakim stopniu) zaliczali się także Ubyszek z Osięcin (syn Mikołaja Bachorzy) oraz Jan Kostyra z Dąbia.

P. posiadał dobra zarówno na Kujawach (z rezydencją w Tchórzewie, dziś Torzewo, w pow. brzeskim), jak i w ziemi sieradzkiej (z rezydencją w Iwaniu, dziś Iwonie, w pow. szadkowskim). Był jednym z dwóch kolatorów kościoła w miasteczku Staw na granicy Sieradzkiego i Kaliskiego; majętności tam pozyskał widocznie na drodze dziedziczenia po kądzieli lub małżeństwa (w Stawie dziedziczyli Samsonowie).

P. na czele dwóch kopii uczestniczył w obronie Wilna przed najazdem krzyżackim (1394); w związku z tym otrzymywał subsydia na wydatki od Władysława Jagiełły (1393–4), w łącznej liczbie 17 grzywien. Przed wyruszeniem na Litwę otrzymał w Korczynie (14 VI 1394) od króla stały przywilej wyznaczania sobie zastępców we wszelkich sprawach sądowych. Z przywileju tego skorzystał dowodnie przed sądem ziemskim brzeskim w r. 1400. Tuż po 1 VII 1398 P. został podkomorzym sieradzkim po Stefanie z Bechcic; urząd ten sprawował do końca życia. Występował często w sądach ziemskich brzeskim i sieradzkim (wyjątkowo także kaliskim) jako asesor, strona, pełnomocnik, rękojemca; był nawet superarbitrem (obermanem) w sporze między sędzią sieradzkim Wacławem z Dobrej a jego siostrami (1401). Księgi sądowe wykazują również niekiedy jego pobyt u króla. W r. 1401 należał do grona dostojników kor. poręczających unię radomską; przywieszona do odpowiedniego dokumentu jego pieczęć nie zachowała się. Zmarł między 3 VII a 28 VIII 1408 (przejęcie jednej z jego spraw sądowych przez żonę, niebawem zapisaną jako wdowa).

P. pozostawił żonę Zofię (Ofkę), syna Jakuba oraz córki: Małgorzatę i Przecławę (Przechnę).

 

Akta Unii, nr 44 (z mylnym przypisaniem P-owi pieczęci woj. brzeskiego Krzesława); Hube R., Prawo polskie w XIV w., Sądy, ich praktyka i stosunki prawne społeczeństwa w Polsce ku schyłkowi XIV w., W. 1886 s. 224, 308, 363, 376 i dod. nr 39; Lites, Wyd. 1., II 137; Rachunki dworu Władysława Jagiełły, s. 169, 198; – AGAD: Księgi ziemskie brzeskie t. 1–3, Księgi ziemskie sieradzkie t. 1–3.

Janusz Bieniak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.