INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Przemysław Bykowski h. Gryf  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bykowski Przemysław, h. Gryf († 1649), syn Stanisława, wojewody sieradzkiego, odgrywał pewną rolę w swym województwie. Na sejmikach w r. 1628 potem w 1632 piastował godność marszałka. W r. 1632 szlachta sieradzka wybrała go delegatem do układania egzorbitancyj. W r. 1637 uzyskał starostwo przedeckie, potem kłodawskie, w 1638 został chorążym sieradzkim. W r. 1643 posłował na sejm. Wnet potem, bo w r. 1645, został kasztelanem łęczyckim, a w następnym roku sieradzkim. Na burzliwym sejmie 1646 r. usiłował pośredniczyć między stanami a królem. W r. 1648 podpisał elekcję Jana Kazimierza. Zmarł w styczniu 1649 r.

 

Teki Pawińskiego. Kom. Hist. P. A. U.; Oświęcim, Diariusz; Radziwiłł A., Memoriale; Kubala J., Ossoliński.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.