INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Rodryg Dunin  

 
 
1870-06-26 - 1928-10-26
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dunin Rodryg (1870–1928), rolnik i przemysłowiec, był jednym z wybitniejszych pionierów postępu techniki rolniczej i przemysłu rolnego w Wielkopolsce. Urodził się 26 VI w Marszewie, w pow. pleszewskim, jako syn Stanisława, uczestnika powstania z r. 1863, i Marii z Baranowskich. Był żonaty z Łucją Taczanowską, primo voto Stanisławową Nieżychowską. Zmarł w Poznaniu 26 X. Osierocił troje dzieci; starszy syn Stanisław poległ śmiercią walecznych w r. 1920 pod Maciejowicami.

Już jako uczeń Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu brał czynny udział w tajnym ruchu oświatowo-społecznym młodzieży. Wyższym studiom rolniczym poświęcił się w Czechach (Dečin) oraz w Niemczech (Lipsk). Po ślubie osiedlił się w majętności żony Granówku w powiecie kościańskim i dzięki wybitnej fachowości oraz wytrwałej pracy doprowadził ten warsztat rolny do wzorowego stanu. Przez założenie gorzelni, kolejki polowej, a zwłaszcza w r. 1912 pierwszej w Poznańskiem deszczownianej instalacji do sztucznego nawadniania pól, dał się poznać w najszerszych kołach polskiego rolnictwa, jako pełen inicjatywy rolnik na wskroś postępowy, który chociaż śmiało wprowadzał inowacje techniczne, przecież dzięki wyjątkowemu zmysłowi krytycznemu umiał zachowywać ekonomiczną równowagę. Pod światły jego kierunek garnęły się liczne zastępy młodych rolników, a ówczesne ośrodki zawodowego postępu rolniczego, zarówno w Poznaniu jak i w Warszawie, zapraszały go do referowania aktualnych zagadnień.

Prócz tej fachowo rolniczej działalności, uzupełnianej przez fachową publicystykę, nie ustawał on w pracy społecznej. Zakładał po wsiach zawodowo-oświatowe kółka rolnicze, organizował i wygłaszał w nich odczyty i pogadanki, a przede wszystkim na terenie ochronki wybudowanej swoim sumptem w Granówku ochraniał dziatwę polską przed germanizacją, z udziałem swej małżonki oraz swych dzieci. Po odstąpieniu Granówka pasierbom wykupił w r. 1923 z niemieckich rąk znanego hakatysty Tiedemanna majętność Ruchocice pod Grodziskiem.

Piastował cały szereg wybitnych stanowisk w wielkopolskich organizacjach przemysłowo-rolnych. Był współzałożycielem i prezesem Rady Naczelnej Spółki Akcyjnej »Akwawit«, która powstała z wykupna niemiecko-żydowskich rektyfikacji, radcą Poznańskiego Ziemstwa Kredytowego, członkiem rad nadzorczych wielu instytucji, i w. i.

 

»Dziennik«, nr 250 1928; »Gazeta Rolnicza« nr 44–5 1928; Informacje ustne od p. Katarzyny Załęskiej. 

Tadeusz Vetulani

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Kazimierz Glabisz

1893-02-10 - 1981-11-25
działacz sportowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Antoni Jan Sabatowski

1880-04-30 - 1967-05-27
balneolog
 

Ludwik Konarzewski

1885-07-18 - 1954-09-29
malarz
 

Stefan Skulski

1899-08-03 - 1977-07-30
pilot
 

Mieczysław Jakimowicz

maj 1881 - 1917-07-26
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.