INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Augustyn Droba     

Stanisław Augustyn Droba  

 
 
1870 - 1914-04-12
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Droba Stanisław Augustyn (1870–1913), lekarz, docent U. J., ur. w Tarnowcu koło Jasła, uzyskał stopień doktora wszech nauk lek. w U. J. w r. 1896, po czym pracował do r. 1900 w Klinice Chirurgicznej jako asystent pod kierunkiem prof. Obalińskiego i Kadera. Od r. 1900 pełnił obowiązki asystenta zakładu weterynarii i habilitował się w r. 1904 do bakteriologii. W r. 1905 zamianowano go zastępcą ordynatora oddziału chorób zakaźnych szpitala św. Łazarza w Krakowie, a wkrótce potem ordynatorem tegoż oddziału. Od r. 1901 do 1903 pracował pod Miecznikowem w Instytucie Pasteura w Paryżu. W r. 1905 podjął wspólnie z doc. Kuczerą ze Lwowa badania nad panującą wówczas epidemią zapalenia opon mózgowych i stwierdził, że swoistym dla tej choroby zarazkiem jest pneumokok Weichselbauma. W r. 1912 zwiedził zagraniczne zakłady dla chorób zakaźnych z polecenia Wydziału Krajowego. Był autorem 14 prac naukowych z zakresu chirurgii i bakteriologii. Zmarł w kwietniu 1913 r., zakaziwszy się nosacizną od chorego w swym oddziale.

 

Wachholz L., Wydział Lek. U. J., Kr. 1935; »Przegląd Lek.« 1914, nr 16 (R. Nitscha wspomnienie pośmiertne).       

Leon Wachholz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.