INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brzechwa (Brzechfa) Stanisław (1587–1649), jezuita, Wielkopolanin, do zakonu wstąpił 1603 r., teologii słuchał w Rzymie, po powrocie do kraju wykładał przez 3 lata filozofję, był rektorem w Lublinie (1627–9), Toruniu (1641–3), Bydgoszczy (1636–41), 12 lat po różnych kolegiach głosił kazania z wielkim powodzeniem. W czasie pobytu w Krakowie w l. 1625–7 brał udział żywy w walce z Akademią Krakowską o szkoły. Dla historyka kultury, obyczaju i psychologa cenny materiał zawierają dwie przez B-ę napisane biografie: Zofii z Tylickich Tomickiej i ksieni benedyktynek chełmińskich, Magdaleny Mortęskiej (6. wyd. w Pelplinie 1880), oparte na autentycznych wyznaniach i relacjach.

 

Archiwum Tow. Jez. Poloniae, t. 68, Necrologi s. 401; Załęski, Jezuici w Polsce, II.

Stanisław Bednarski T. J.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.