INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Janicki     
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Janicki Stanisław (1899–1959), prawnik, działacz społeczny Ur. 6 V w Żninie w Wielkopolsce, był synem Józefa, rzemieślnika, i Stanisławy z Wentkowskich. Kształcił się i maturę otrzymał w r. 1918 w Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu. W r. 1914 został przyjęty do tajnej Organizacji Młodzieży Narodowej (OMN) Szkół Średnich, noszącej w b. zaborze pruskim nazwę Tow. Tomasza Zana (T. T. Z.). W l. 1916–8 w tajnym harcerstwie współpracował z Polską Organizacją Wojskową (POW). Brał udział w powstaniu wielkopolskim 1918/19, a następnie walczył w szeregach wojska polskiego. Był uczestnikiem trzeciego powstania śląskiego (1921). W r. 1921 rozpoczął studia na Wydziale Prawnym Uniw. Pozn. Wstąpił do centrowej OMN Szkół Wyższych, w r. 1923 został przyjęty do Związku Młodzieży Polskiej (ZET). Brał czynny udział w życiu akademickim, w r. 1925 Uzyskał dyplom, a w rok później doktorat. Aplikował w Chojnicach, po czym jako adwokat i notariusz pracował w Gdyni i Bydgoszczy. Był członkiem Związku Seniorów OMN i Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej (Z. P. M. D.); otaczał specjalną opieką pierwsze obozy morskie tej organizacji. Od r. 1928 był czołowym działaczem Ligi Morskiej i Kolonialnej i prezesem Jacht-Klubu w Bydgoszczy. Popularyzował w prasie zagadnienia związane z rozbudową floty polskiej na morzu i utrzymaniem łączności z emigracją polską w Ameryce. Brał czynny udział w pracach społecznych na Wybrzeżu jako członek Zarządu Tow. Opieki nad Więźniami. Ogłosił szereg artykułów prawniczych w pismach fachowych i prasie codziennej. Zmobilizowany jako oficer rezerwy, wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 r. i dostał się do niewoli. W Oflagu II c (Woldenberg-Dobiegniewo) współredagował tajny „Komunikat” radiowy. Po powrocie do kraju w r. 1945 objął funkcję sędziego okręgowego w Bydgoszczy i był ponownie organizatorem i instruktorem żeglarskim. Odznaczony Medalem Niepodległości. Zmarł w Poznaniu w r. 1959 i tam został pochowany.

 

Relacje S. Rudnickiego i S. Szwedowskiego.

Zofia Dłużewska-Kańska

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.