INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Jerzy Korsak h. Lis odm.  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Korsak Stanisław Jerzy h. Lis (zm. po 1718), cześnik nowogrodzki, poseł sejmowy. Syn Jana Samuela i Eleonory Kiersnowskiej. Ok. r. 1698 otrzymał cześnikostwo nowogrodzkie; po śmierci starszego brata Samuela odziedziczył dobra Wołkowicze i objął przywództwo antysapieżyńskiego ruchu szlachty nowogrodzkiej. Był zaufanym sługą Karola Stanisława Radziwiłła, kanclerza W. Ks. Lit. W r. 1699 został, dzięki jego poparciu, posłem województwa nowogrodzkiego na sejm pacyfikacyjny warszawski. W lutym 1700 r. K. był organizatorem sejmiku nowogrodzkiego, obierającego deputatów na Trybunał Główny W. Ks. Lit. Dla przeprowadzenia koekwacji praw na Trybunale w Wilnie sejmik uchwalił zwołanie pospolitego ruszenia i obrał pułkownikiem województwa nowogrodzkiego Karola Stanisława Radziwiłła. K. został rotmistrzem jednej z chorągwi pospolitego ruszenia szlachty nowogrodzkiej, lecz w zastępstwie Radziwiłła i Stanisława Niezabitowskiego, obranego chorążym pułkowym, organizował wymarsz całego pułku nowogrodzkiego na dzień 20 IV. Brał następnie udział w bitwie pod Olkienikami (2 XI 1700). Ok. r. 1710 zrzekł się cześnikostwa nowogrodzkiego na rzecz młodszego brata Aleksandra; w r. 1712 był sędzią grodzkim nowogrodzkim. W r. 1717 był chorążym pułku szlachty nowogrodzkiej i jednocześnie rotmistrzem nowogrodzkim, otrzymał w t. r. konsens na kupno starostwa homelskiego i propojskiego. W r. 1718 był posłem nowogrodzkim na sejm grodzieński. Data jego śmierci nie jest znana. Pochowano go w Nowogródku w kościele Jezuitów. Mylony jest niekiedy ze swym bratem stryjecznym, Piotrem Józefem Korsakiem, chorążym ziemskim nowogrodzkim, który w r. 1722 zerwał sejm. Żoną K-a była Katarzyna Raes, z którą miał dwie córki: Mariannę, żonę Hieronima Żaby, podkomorzego nowogrodzkiego, a następnie Antoniego Wojniłłowicza, wojskiego nowogrodzkiego, i Zofię, żonę Aleksandra Białłozora, oraz dwóch synów: Henryka i Samuela, cześnika nowogrodzkiego.

 

Boniecki; Niesiecki; Uruski; – Konopczyński W., Liberum veto, Kr. 1918 s. 326; – Zawisza K., Pamiętniki, Wyd. J. Bartoszewicz, W. 1862; – AGAD: Arch. Radziwiłłów dz. V teka 161 nr 7303, 7305.

Tadeusz Wasilewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Ludwika Maria Gonzaga

1611-08-18 - 1667-05-10
królowa Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.