INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Karol Klobassa Zręcki  

 
 
1869-01-22 - 1943-12-29
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Klobassa Zręcki (Zrencki) Stanisław Karol (1869–1943), przemysłowiec naftowy. Ur. 22 I w Zręcinie z drugiej żony Karola (seniora) Heleny Bobrowskiej, przyrodni brat Wiktora. W r. 1888 ukończył Akademię Rolniczą w Dublanach, po czym objął otrzymaną w testamencie połowę kopalni w Bóbrce oraz majątki Skołyszyn, Sławęcin, Lisów, Lisówek, Górną Jabłonicę, Kunów i Lipnicę. Rozpoczął wtedy na własną rękę wiercenie w Potoku, Krygu, Zagórzu i Wymysłówce; brał udział w pracach Krajowego Tow. Naftowego oraz w wystawie krajowej w r. 1894. Kopalnie jednak nie okazały się zbyt roponośne, a ich kilkakrotne pożary zrujnowały K.-Z-ego. Dlatego w r. 1893 sprzedał W. Mac Garveyowi naprzód swoją połowę Bóbrki (co w konsekwencji zmusiło resztę rodziny do wejścia w spółkę z Garveyem), potem nowo założone kopalnie i część majątku, zachowując jednak udziały w różnych przedsiębiorstwach naftowych. Cała fortuna Klobassów bardzo wzmocniła koncern Mac Garweya, który po różnych zmianach nazw i akcjonariuszy stał się w okresie międzywojennym zawiązkiem największego koncernu naftowego w Polsce «Małopolska».

K. przebywał w l. 1895–7 we Włoszech, zbliżył się do kardynałów C. Galimbertiego i F. Parocchiego i finansował różne akcje kościelne we Włoszech i Hiszpanii, za co otrzymał order papieski Jesu Christo. Interesował się sztuką (często gościł u siebie W. Kossaka, F. Jasiewicza i in.), marynistyką (szereg artykułów w prasie angielskiej). W r. 1912 ożenił się z Dorotą Nitka i miał z nią córki: Janinę i Helenę, oraz synów: Karola, Waleriana, Jana i Dymitra. K. zmarł 29 XII 1943 r. w Zręcinie, gdzie został pochowany.

 

Bibliografia jak przy życiorysie Wiktora Klobassy-Zręckiego.

Stanisław Brzozowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.