INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Słoński z Sadłowa i Białej h. Doliwa  

 
 
brak danych - 1484/5
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stanisław Słoński z Sadłowa i Białej h. Doliwa (zm. 1484/5), kasztelan słoński i zapewne dobrzyński.

Był czwartym z kolei synem wieloletniego (1432–77) kaszt. słońskiego Tomasza z Sadłowa (w ziemi dobrzyńskiej) i Śleszyna (w ziemi łęczyckiej) oraz Elżki, pochodzącej zapewne z którejś ze znaczniejszych rodzin Polski środkowej, o czym świadczy wysoka suma posagowa (200 grzywien). Rodzeństwo S-a stanowili: siostra Dorota (zapewne najstarsza), zamężna za Janem z Żychlina h. Rola (wcześnie owdowiała), i starsi bracia, Mikołaj z Zarębowa, Jan z Sadłowa, łowczy mniejszy, potem większy łęczycki Stefan ze Śleszyna, oraz młodszy brat Jakub z Mięsośni. Przodkowie S-a, poczynając od pradziada, piastowali godność kasztelanów słońskich nieprzerwanie co najmniej od r. 1379 i stąd nazwisko Słońskich przylgnęło do całego tego domu, posiadającego majętności w Dobrzyńskiem, Łęczyckiem i na Kujawach.

W semestrze letnim 1466 zapisał się S. na Uniw. Krak. W l. 1470–2 występował najczęściej bezimiennie wśród synów kaszt. Tomasza w licznych zapiskach z ksiąg łęczyckich i orłowskich o wielkiej wróżdzie Doliwów z Rolicami, a następnie o opłatach należnych z tytułu decyzji arbitrów. Wszyscy synowie, tym razem wymienieni z imienia, pojawili się znów wraz z ojcem w notach z r. 1475 (starościńskie wadium w sporze z Rolicami z Żychlina) i na początku r.n. (spłata reszty długu przysługującego Wincentemu z Rakowa). Dn. 15 II 1476 wpisano do łęczyckich ksiąg grodzkich układ o podziale dóbr między kasztelanem słońskim a jego pięcioma synami. S. dostał wg niego wspólny dział z bratem Janem. Była to całość ojcowizny w ziemi dobrzyńskiej, tj. wsie Sadłowo, Stępowo i Linne, zaś w ziemi łęczyckiej wieś Biała. W ramach dożywocia zastrzeżono dla ojca S-a w dobrach dobrzyńskich patronat nad kościołem sadłowskim wraz z włóką i karczmą w tej wsi oraz prawo swobodnego rybołówstwa i stawiania pasiek, natomiast w Białej 6 włók i wiatrak. Jeszcze przed 17 VII 1477 obaj bracia dokonali między sobą dodatkowego podziału, ponieważ tego dnia S. całą swą część dziedziczną w Białej, która mu przypadła «[de] divisione cum fratre suo», przekazał w czteroletnią dzierżawę innemu bratu, Mikołajowi z Zarębowa. Pozostałe szczegóły tego podziału są nieznane, bowiem wpisano je widocznie do nieistniejących już dziś ksiąg ziemi dobrzyńskiej. Jan zapewne wkrótce zmarł, gdyż nie występuje więcej w źródłach.

Dn. 14 IX 1480 był już S. kaszt. słońskim, co oznacza, że wcześniej zmarł jego ojciec. Dokonał wtedy zamiany z Wojciechem z Bełchatowa, od którego przejął 5 włók w Woli Gosławskiej, przekazał mu zaś pół włóki folwarcznej i karczmę w Białej wraz z dopłatą 150 kop półgroszków. Trzy dni później objął on wspomniane włóki w posiadanie. Od tej pory jako żyjący pojawił się S. w źródłach jeszcze tylko raz. Dn. 1 I 1483 uczestniczył w rodzinnym zjeździe, na którym wspólnie z seniorem tej linii Doliwów, kaszt. łęczyckim Tomaszem Sobockim i bratem Stefanem ze Śleszyna, łowczym mniejszym łęczyckim, powierzył Mikołajowi z Zarębowa opiekę na cztery lata nad bratankami, dziećmi zmarłego Jakuba z Mięsośni. Widocznie Sadłowo, jako ośrodek posiadłości dobrzyńskich, zostało jego główną siedzibą, gdyż w łęczyckiej księdze, w której nazywano go dotąd «z Białej», tym razem zapisano go «z Sadłowa». S. zmarł przed 1 II 1485, bowiem tego dnia Jadwiga, córka «generosi olim Stanislai Slunsky de Byala castellani Dobrinensis», za zgodą stryjów Mikołaja i Stefana, zastawiła 1 włókę w Białej. Tylko w tej zapisce S. występuje z tytułem kaszt. dobrzyńskiego. W źródłach łęczyckich nie ma w l.n. informacji potwierdzających lub negujących jego awans na ten urząd. Chronologicznie jest on możliwy, ponieważ między czerwcem 1484 a lutym r.n. brak wzmianek o jakimkolwiek kasztelanie dobrzyńskim, przy czym w ciągu tego okresu nastąpiła dowodnie zmiana obsady tego urzędu. S. miałby więc krótki, najwyżej kilkumiesięczny czas na jego sprawowanie. Przyjmując takie rozstrzygnięcie, należałoby przesunąć termin post quem zgonu S-a z 1 I 1483 na późne lato r. 1484.

Na osobie S-a kończy się poczet kasztelanów słońskich, następujących kolejno syn po ojcu przez cztery pokolenia i przez ponad stulecie. Jest to zapewne przykład najdłuższego następstwa w obrębie jednej rodziny w dziejach Korony Polskiej. Dwaj kolejni posiadacze tego urzędu, działający jeszcze w końcu XV w., pochodzili z dobrzyńskiej linii Ogończyków.

O żonie S-a nie ma wzmianek w źródłach łęczyckich, co każe przypuszczać, że pochodziła z ziemi dobrzyńskiej i tam też miała wyznaczoną oprawę. Jedynym dzieckiem S-a była córka Jadwiga, z której ręką klucz sadłowski przeszedł w mazowiecki dom Swarockich h. Rogala, posiadających go w XVI w. Za męża Jadwigi należy zatem uznać Jana Swarockiego z Sadłowa, wzmiankowanego w r. 1515 w testamencie Józefa Księskiego (z Księtego i Świedziebni).

 

Bieniak J., Sadłowo i jego dziedzice w średniowieczu (w druku); – Acta capitulorum, III 386; Album stud. Univ. Crac., I 184; Średniowieczne zapiski heraldyczne łęczyckie, Wyd. T. Piotrowski, Z. Wdowiszewski, „Mies. Herald.” R. 14: 1935 nr 36; – AGAD: Księgi grodzkie łęczyckie recognitiones, nr 1 k. 63v–4v, 409–10, 423, nr 3 k. 237, 309v, 836, 923, nr 4 k. 4v, 62v–4, 515–15v, 556–6v, nr 6 k. 550v–1, 1031– 1v, Księgi ziemskie orłowskie, nr 2a k. 727v, nr 2b k. 17–18, 55v, nr 3 k. 29, 192.

Janusz Bieniak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.