INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław z Budzowa  

 
 
1. poł. XV w.
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stanisław z Budzowa (1. poł. XV w.), biskup kijowski.

Pochodził najprawdopodobniej z Budzowa (dziś Budzewa) w ziemi sieradzkiej, był synem Mikołaja.

Początki działalności kościelnej S-a pozostają nieznane. Można przypuszczać, że podobnie jak wielu innych piętnastowiecznych biskupów kijowskich był dominikaninem; być może krewnym notariusza Jana, syna Marcina z Budzowa, kleryka diec. gnieźnieńskiej, który posługując się znakiem notarialnym z godłem h. Pilawa sporządził w r. 1395 instrument notarialny w sprawie klasztoru Dominikanów w Krakowie.

W chwili powołania na biskupstwo był S. duchownym diec. gnieźnieńskiej. Dn. 13 II 1430 otrzymał od papieża Marcina V bullę prekonizacyjną na wakujące po śmierci Michała Trestki biskupstwo kijowskie (informacja o bulli zachowała się w postaci regestu z błędną datą roczną 1431). Cztery dni później otrzymał bullę zezwalającą na dokonanie jego konsekracji przez dowolnie wybranego biskupa. W rejestrach papieskich pod datą 10 III 1430, a zatem niespełna miesiąc po prekonizacji S-a, odnotowane jest zobowiązanie kanonika w Eger Tomasza z Diakosvaru, w imieniu bliżej nieznanego bp. elekta kijowskiego Franciszka, do zapłaty taksy w wysokości 33 i 1/3 fl., której wysokość odpowiada stawkom przyjętym dla diec. kijowskiej. Część historiografii (W. Abraham) odrzuca jednak ten przekaz jako błędny pod względem daty, bądź nazwy diecezji. Nie zachowały się żadne informacje o rządach S-a w kościele kijowskim. W bulli papieża Eugeniusza IV z 19 XI 1431, wyznaczającej kolejnym bp. kijowskim Stanisława, syna Marcina, występuje S. jako nieżyjący już poprzednik nominata. Jest to jedyna informacja źródłowa o jego śmierci. Do czasu podjęcia pod koniec XIX w. systematycznych kwerend w archiwach watykańskich postać S-a nie była znana historiografii, która w ślad za nowożytnymi pisarzami dominikańskimi przypisywała biskupstwo kijowskie w tym okresie ówczesnemu bp. łuckiemu Andrzejowi.

 

Hierarchia catholica medii aevi, I 290; – Abraham W., Uzupełnienie katalogu dawnych łacińskich biskupów kijowskich, „Collectanea Theologica” T. 18: 1937 s. 415; Szostkiewicz, Katalog bpów obrządku łac, s. 558; – Skupieński K., Notariat publiczny w średniowiecznej Polsce, L. 1997; Trajdos T. M., Kościół katolicki na Podolu (1340–1434), w: Kamieniec Podolski. Studia z dziejów miasta i regionu, Red. F. Kiryk, Kr. 2000 I 156; Wysokiński I., Kościół łaciński na ziemiach ruskich Korony i Litwy w początkach panowania Jagiellonów, „Przegl. Hist.” T. 76: 1985 z. 3 s. 550; – Bull. Pol., IV–V (z błędną datą); Elementa ad fontium editiones, Vol. 1 nr 333; Kod. katedry krak., I nr 81; Lisowski I., De servitiis communis et minutis episcoporum Poloniae, Romae 1982 s. 74, 207 (z błędną datą); Repertorium Germanicum, Oprac. K. A. Fink, Berlin 1958 IV cz. 3 szpalta 3398.

Maciej Wilamowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.