INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław z Budzowa  

 
 
1. poł. XV w.
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stanisław z Budzowa (1. poł. XV w.), biskup kijowski.

Pochodził najprawdopodobniej z Budzowa (dziś Budzewa) w ziemi sieradzkiej, był synem Mikołaja.

Początki działalności kościelnej S-a pozostają nieznane. Można przypuszczać, że podobnie jak wielu innych piętnastowiecznych biskupów kijowskich był dominikaninem; być może krewnym notariusza Jana, syna Marcina z Budzowa, kleryka diec. gnieźnieńskiej, który posługując się znakiem notarialnym z godłem h. Pilawa sporządził w r. 1395 instrument notarialny w sprawie klasztoru Dominikanów w Krakowie.

W chwili powołania na biskupstwo był S. duchownym diec. gnieźnieńskiej. Dn. 13 II 1430 otrzymał od papieża Marcina V bullę prekonizacyjną na wakujące po śmierci Michała Trestki biskupstwo kijowskie (informacja o bulli zachowała się w postaci regestu z błędną datą roczną 1431). Cztery dni później otrzymał bullę zezwalającą na dokonanie jego konsekracji przez dowolnie wybranego biskupa. W rejestrach papieskich pod datą 10 III 1430, a zatem niespełna miesiąc po prekonizacji S-a, odnotowane jest zobowiązanie kanonika w Eger Tomasza z Diakosvaru, w imieniu bliżej nieznanego bp. elekta kijowskiego Franciszka, do zapłaty taksy w wysokości 33 i 1/3 fl., której wysokość odpowiada stawkom przyjętym dla diec. kijowskiej. Część historiografii (W. Abraham) odrzuca jednak ten przekaz jako błędny pod względem daty, bądź nazwy diecezji. Nie zachowały się żadne informacje o rządach S-a w kościele kijowskim. W bulli papieża Eugeniusza IV z 19 XI 1431, wyznaczającej kolejnym bp. kijowskim Stanisława, syna Marcina, występuje S. jako nieżyjący już poprzednik nominata. Jest to jedyna informacja źródłowa o jego śmierci. Do czasu podjęcia pod koniec XIX w. systematycznych kwerend w archiwach watykańskich postać S-a nie była znana historiografii, która w ślad za nowożytnymi pisarzami dominikańskimi przypisywała biskupstwo kijowskie w tym okresie ówczesnemu bp. łuckiemu Andrzejowi.

 

Hierarchia catholica medii aevi, I 290; – Abraham W., Uzupełnienie katalogu dawnych łacińskich biskupów kijowskich, „Collectanea Theologica” T. 18: 1937 s. 415; Szostkiewicz, Katalog bpów obrządku łac, s. 558; – Skupieński K., Notariat publiczny w średniowiecznej Polsce, L. 1997; Trajdos T. M., Kościół katolicki na Podolu (1340–1434), w: Kamieniec Podolski. Studia z dziejów miasta i regionu, Red. F. Kiryk, Kr. 2000 I 156; Wysokiński I., Kościół łaciński na ziemiach ruskich Korony i Litwy w początkach panowania Jagiellonów, „Przegl. Hist.” T. 76: 1985 z. 3 s. 550; – Bull. Pol., IV–V (z błędną datą); Elementa ad fontium editiones, Vol. 1 nr 333; Kod. katedry krak., I nr 81; Lisowski I., De servitiis communis et minutis episcoporum Poloniae, Romae 1982 s. 74, 207 (z błędną datą); Repertorium Germanicum, Oprac. K. A. Fink, Berlin 1958 IV cz. 3 szpalta 3398.

Maciej Wilamowski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Kraska h. Belina

brak danych - ok. 1460
cześnik kaliski
 

Andrzej

2 poł. XIV w. - przed początkiem 1459
biskup łucki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.