INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stefan Antoni Kisieliński     

Stefan Antoni Kisieliński  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kisieliński Stefan Antoni (1901–1951), pedagog, działacz sportowy i sportowiec. Ur. 13 XII w Morawskiej Ostrawie, syn Adama i Marii z Jędrysików. W Oświęcimiu skończył szkołę podstawową, a następnie uczęszczał do szkoły wydziałowej w Krakowie. W r. 1918 zgłosił się do Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), a wcielony następnie do 9 p. ułanów wziął udział w wojnie 1920 r. Zdemobilizowany w r. 1921, złożył egzamin dojrzałości w r. 1924 w seminarium nauczycielskim w Białej. We wrześniu t. r. objął posadę nauczyciela w szkole podstawowej w Katowicach. W l. 1927–9 odbył studia w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie i uzyskał kwalifikacje do nauczania w szkole średniej. Od r. 1929 do 1933 był nauczycielem wychowania fizycznego w Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Katowicach, a w l. 1933–8 instruktorem tegoż przedmiotu w Kuratorium Okręgu Szkolnego Śląskiego w Katowicach. W r. 1934 złożył eksternistyczny egzamin dojrzałości w gimnazjum humanistycznym w Bielsku. Do r. 1933 K. był czynnym sportowcem, uprawiał lekkoatletykę, narciarstwo oraz piłkę nożną, początkowo w Policyjnym Klubie Sportowym w Katowicach, następnie w warszawskiej «Polonii». Jako bramkarz reprezentował wielokrotnie Śląsk i Warszawę, w l. 1926–8 sześciokrotnie bronił barw Polski w zawodach międzypaństwowych. Prowadził kursy i obozy szkoleniowe dla młodzieży szkolnej, był instruktorem, trenerem i sędzią oraz wykładowcą na kursach.

Jako porucznik rezerwy 3 p. ułanów «Dzieci Warszawy» wziął udział w kampanii wrześniowej. Ranny dostał się do niewoli niemieckiej. Przeszedł kolejno obozy w Łambinowicach, Itzehoe, Sandbostel, karny obóz międzynarodowy w Lubece, wreszcie obóz w Woldenbergu. We wszystkich tych obozach był czynny w organizowaniu sportu, prowadził kursy wychowania fizycznego, uczestniczył w jenieckim życiu kulturalnym. W obozie IIc w Woldenbergu w okresie od września 1942 do stycznia 1945 r. był nauczycielem historii na tajnych kursach gimnazjalnych dla szeregowych, członkiem komisji egzaminacyjnej dla kandydatów na nauczycieli szkół średnich, członkiem rady naukowej obozu, wykładowcą na tajnych wyższych kursach nauczycielskich oraz wiceprezesem organizacyjno-naukowym wykładów uniwersyteckich (Bratnia Pomoc). Po wyzwoleniu obozu (styczeń 1945) K. udał się do Krakowa i zgłosił się do pracy. Pełnił najpierw funkcje wizytatora szkół w Katowicach. W kwietniu 1946 r. powołany został tamże na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Wychowania Fizycznego (WF) i Przysposobienia Wojskowego (PW). W r. 1950 uzyskał w Studium WF przy Akademii Medycznej we Wrocławiu stopień magistra wychowania fizycznego. W r. 1950 został przewodniczącym Woj. Komitetu Kultury Fizycznej w Katowicach. Od grudnia 1950 r. powołany został do Warszawy na stanowisko sekretarza Głównego Komitetu Kultury Fizycznej (GKKF), gdzie pozostawał do swej śmierci w dn. 9 III 1951 r. K. pozostawił żonę Felicję z Kellerów, syna Kazimierza i córkę Stefanię.

K. był członkiem PPR, potem PZPR. Pełnił liczne funkcje społeczne, m. in. był sędzią międzynarodowym w narciarstwie, członkiem Śląskiej Rady Sportowej, Wojewódzkiej Rady WF i PW, Wojewódzkiej Rady dla Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej, przewodniczącym zespołu sportowego przy KW PZPR. Był utalentowanym dziennikarzem, sprawozdawcą i publicystą sportowym; współautorem „Metodyki wychowania fizycznego w klasach I–IV” (W. 1960) i „Wychowania fizycznego w szkole podstawowej” (W. 1949). K. posiadał Krzyż Walecznych i in. odznaczenia, odznaki i dyplomy sportowe.

 

Portret olejny, malowany przez S. Miszczyka w obozie jeńców w Sandbostel i fot. w posiadaniu rodziny; – S. K., Wspomnienie pośmiertne, „Kultura Fizyczna” (W.) T. 3: 1951 s. 210; S. K. sekretarz GKKF, „Sport” (Kat.) 1951 nr z 12 III; – Na podstawie materiałów dostarczonych przez Felicję Kisielińską opracowała

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Bronisław Kasper Malinowski

1884-04-07 - 1942-05-16
etnolog
 
 

Fryderyk Eugeniusz Scherfke

1909-09-07 - 1983-09-15
piłkarz
 

Leopold Horowitz

1837-02-02 - 1917-07-22
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Hugon Marian Moryciński

1904-07-30 - 1973-06-12
aktor teatralny
 

Ludomił Antoni Rayski

1892-12-28 - 1977-04-11
pilot wojskowy
 

Wanda Maria Moszczeńska

1896-04-03 - 1974-01-18
historyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.