INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stefan I  

 
 
brak danych - ok. 1156
Biogram został opublikowany w latach 2004-2005 w XLIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

Kliknij, aby edytować tekst...

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stefan I (zm. ok. 1156), biskup lubuski.

Był drugim z kolei biskupem lubuskim, następcą Bernarda, ostatni raz wspomnianego w r. 1133. Nieliczne informacje źródłowe nie pozwalają na określenie jego pochodzenia, kariery, działalności na polu kościelnym. Ścisłe związki polityczne ziemi i diec. lubuskiej ze Śląskiem, z tamtejszym dworem książęcym i kręgami duchowieństwa pozwalają uważać go za przedstawiciela śląskiego środowiska kościelnego. Nie wiadomo, czy był nominatem ks. Władysława II [Wygnańca], czy też już ks. Bolesława IV Kędzierzawego.

W znanych źródłach pojawił się S. tylko raz, jako świadek dokumentu Bolesława Kędzierzawego z 22 VI 1149, zatwierdzającego nadania swych poprzedników i możnowładców dla benedyktyńskiego klasztoru p. wezw. NMP i św. Wincentego na Ołbinie we Wrocławiu. Wiarygodny dzień jego śmierci podaje pod 4 IV Nekrolog tamtejszego klasztoru. Wg ustaleń F. Funckego miał S. umrzeć ok. r. 1158, jednak przeczy temu analiza zapiski Rocznika kapituły krakowskiej, mówiąca o śmierci jakiegoś biskupa Stefana w r. 1156; wiadomość ta odnosi się raczej do S-a niż do jego imiennika, współczesnego mu biskupa poznańskiego, zmarłego wedle trzynastowiecznego Rocznika lubińskiego w r. 1159.

 

Dobosz J., Monarcha i możni wobec Kościoła w Polsce do początku XIII wieku, P. 2002 s. 328–9; Funcke F., Das Bistum Lebus bis zum Anfange der Hohenzollernherrschaft in der Mark Brandenburg, cz. 2, „Jb. für Brandenburgische Kirchengesch.” Bd. 16: 1918 s. 33; Ludat H., Bistum Lebus. Studien zur Gründungsfrage und zur Entstehung und Wirtschaftsgeschichte seiner schlesisch-polnischen Besitzungen, Weimar 1942; Sułowski Z., Początki biskupstwa lubuskiego, „Spraw. z Czynności Tow. Nauk. KUL” T. 10: 1960 s. 193–9; Weiss A., Organizacja diecezji lubuskiej w średniowieczu, „Studia Kościelnohist.” T. 1: 1977 s. 46; Wohlbrück S. W., Geschichte des ehemaligen Bisthums Lebus und des Landes dieses Nahmens, Berlin 1829 I 53–4; – Kod. Śląska, I nr 25; Kozłowska-Budkowa, Repertorium pol. dokumentów; Mon. Pol. Hist. (S.N.), V (Najdawniejsze roczniki krak. i kalendarze), IX cz. 1 (Nekrolog opactwa św. Wincentego we Wr.), cz. 2 (Księga bracka i nekrolog opactwa Panny Marii w Lubiniu); Schles. Urk.-buch, I.

                                                                                                                                                                                                                               Dariusz Karczewski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Władysław I Herman

około 1043 - 1102-06-04
książę polski
 

Bolesław Kędzierzawy

1121 lub 1122 - 1173-01-05
książę polski
 

Mieszko III Stary

między 1122 a 1126 - 1202-03-13
książę polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Skarbimir Awdaniec

brak danych - między 1124 a 1138
wojewoda (palatyn)
 

Aleksander z Malonne

około 1100 - 1156-03-09
biskup płocki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.