INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stefan Rudziński (Rudzieński) h. Zaremba  

 
 
brak danych - 1675
Biogram został opublikowany w latach 1991-1992 w XXXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rudziński (Rudzieński) Stefan h. Zaremba, imię zakonne Atanazy (zm. 1675), bernardyn, biskup bakowski w Mołdawii. Pochodził z rodziny osiadłej na Litwie (w wykazach biskupów występuje także jako Rudnicki).

Po r. 1630 wstąpił R. do bernardynów prowincji małopolsko-litewskiej, a w l. 1653–5 był gwardianem klasztoru w Mińsku nad Świsłoczą w diec. wileńskiej. Po spaleniu Mińska w czasie najazdu moskiewskiego w r. 1655 przeniósł się do Korony, gdzie brał udział w konfederacji tyszowieckiej przeciw Szwedom. Jako kapelan konfederatów opublikował jedno ze swoich kazań patriotycznych pt. Od nowonarodzonego Chrystusa kolęda … konfederacji tak koronnej jako i Wielkiego Księstwa Litewskiego… ofiarowana (Tyszowce 1656), które wygłosił do szlachty w Tyszowcach (6 I 1656). Wydrukowano je na przywiezionej z Zamościa drukarni w warunkach polowych. W kazaniu tym R. podkreślił ścisły związek między walką Polaków w obronie Rzpltej i wiary katolickiej, wytknął szlachcie ospałość zarówno w jednej, jak i w drugiej sprawie. Całość dedykował trzem wojewodom, podkanclerzemu W. Ks. Lit. oraz senatorom, którzy brali udział w konfederacji, a także wyższym dowódcom wojskowym, wymieniając wszystkich po nazwisku.

Po ustąpieniu Szwedów R. powrócił do życia klasztornego i został gwardianem na Pradze koło Warszawy (ok. 1657–9), gdzie kierował odbudową tamtejszego klasztoru po zniszczeniach «potopu». Nadmierna zapobiegliwość o szybki postęp budowy doprowadziła go do konfliktu z władzami zakonnymi i utraty przełożeństwa w r. 1659. Zarzucono mu, że bez zgody zarządu zakonnej prowincji przetopił, a następnie spieniężył część sreber należących do klasztoru na Pradze i do bernardynek w Mińsku, gdzie przebywał podczas poprzedniego gwardiaństwa. Z kłopotu wybawiło go mianowanie przez Jana Kazimierza na ordynariusza wakującego właśnie biskupstwa bakowskiego w Mołdawii w nagrodę za patriotyczne zaangażowanie podczas wojny szwedzkiej. W r. 1660 R. udał się do Rzymu, gdzie po dwu latach wyczekiwania otrzymał prekonizację papieską na wspomniane biskupstwo (31 VII 1662), a po dwu tygodniach konsekrację biskupią. Polecono mu przy tym udać się natychmiast do Bakowa i rezydować w tej diecezji, liczącej (w r. 1658) zaledwie 13 parafii i dwa klasztory – franciszkanów i dominikanów. Zgodnie z poleceniem R. przybył do Bakowa w r. 1663 i przeprowadził wizytację diecezji. Już jednak w r. 1665 został zmuszony do opuszczenia diecezji zapewne przez hospodara Eustracjusza Dabiję, pod pretekstem podejrzanych kontaktów politycznych (jak pisze L. Wadding w „Annales Ordinis Fratrum Minorum” «propter suspectas relationes civiles expulsus»). Zamieszkał w jednym z klasztorów litewskich swojego zakonu, zapewne w Wilnie, na co wskazuje wyznaczenie przez kapitułę zakonną w r. 1673 na jego kapelana Konstantego Gudowicza, równoczesnego kaznodzieję zastępczego tamtejszego klasztoru. Zmarł R. podczas wyjazdu, być może duszpasterskiego, w Sałupi nad Wilią w r. 1675.

 

Estreicher; Enc. Katol., I (Baków, jako Rudnicki); Słownik polskich pisarzy franciszkańskich, W. 1981; Żychliński, XV 211; Szostkiewicz, Katalog bpów obrządku łac. (jako Rudnicki); – Gall F., Pápai Felhaltalmazások, „Levéltári Közlemenyek” R. 1: 1946 s. 158; Kantak K., Bernardyni polscy, Lw. 1933 II 169–71; Klasztory bernardyńskie w Polsce, Kalwaria Zebrzydowska 1985 s. 223; Kochanowski J. K., Dzieje Akademii Zamojskiej, W. 1899–1900; Reychman J., Biskupstwo bakowskie w świetle historiografii rumuńskiej, „Nasza Przeszłość” R. 4: 1948 s. 321, 333; Waśniewski A., Sześć tygodni na Wschodzie. Podróż do Carogrodu odbyta w 1846 r., Kr. 1851 s. 271 nr 21; – Hierarchia catholica medii aevi, Vol. 4; Wadding L., Annales Minorum, an. 1662 nr 46, T. 31, Romae 1956 s. 91; – Arch. Prow. Bernardynów w Kr.: rkp. M-6 (Akta Prowincji Małopolskiej zakonu Bernardynów, 1630–1662) s. 268, 291, 292, rkp. M-7 (Akta Prowincji Małopolskiej zakonu Bernardynów, 1659–1686) s. 215, rkp. M-12 s. 173 nr 8; B. PAN w Kr.: rkp. 4793 (Materiały ks. J. Fijałka [Biskupstwo bakowskie]) s. 13, 14.

Wiesław Murawiec

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.