INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Teodor (Bogdan) Stanisław Mostowski h. Dołęga  

 
 
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mostowski Teodor (Bogdan) Stanisław h. Dołęga (zm. 1756), konfederat tarnogrodzki, kasztelan sierpski, raciąski, a następnie płocki. Był jedynym synem Pawła (zob.) i Katarzyny z Dorpowskich. Odziedziczył po ojcu Mostowo i miasteczko Kuczbork w woj. płockim, posiadał tam również majętności Siemiątkowo i Gnojno. Dn. 11 I 1716 wybrany został posłem z sejmiku płockiego do generała Schlippenbacha, aby zapewnić bezpieczeństwo województwu. Pół roku później (30 VII t.r.) skonfederowana szlachta woj. płockiego wybrała M-ego, «dygnitarza wiary nieprzełamanej, cnoty, zacności i godności wielkiej», swoim marszałkiem. M. był już wówczas stolnikiem płockim i tak się podpisywał. Uchwalono też wysłać M-ego w asyście posłów (m. in. Stanisława Mostowskiego, skarbnikowicza płockiego) jako przedstawiciela woj. płockiego w kole generalnym tarnogrodzkim. Dn. 27 X 1722 został mianowany kasztelanem sierpskim jako pierwszy w rodzie senator. W r. 1733 uczestniczył w konwokacji i 27 IV t.r. podpisał uchwalony wówczas akt konfederacji generalnej. Został też wybrany do Rady przy boku prymasa na czas bezkrólewia. W r. 1736 brał udział w sejmie pacyfikacyjnym i został wymieniony w dyplomie elekcji Augusta III. Dn. 21 V 1742 otrzymał kasztelanię raciąską, z której następnie przeniósł się 3 XI 1746 na kasztelanię płocką. W miejsce spalonego kościoła w Kuczborku ufundował tam w r. 1748 nowy parafialny kościół drewniany. Udzielał również pomocy i poparcia kolegium płockiemu jezuitów. W r. 1754 popierał dominikanów płockich w ich akcji przeciwko erekcji klasztoru reformatów w Płocku. M. zmarł w początkach 1756 r. Pogrzeb jego odbył się 12 II t.r. w kościele Bernardynów w Ratowie w ziemi mławskiej.

Żonaty z Ludwiką Kruszyńską, kasztelanką gdańską, miał M. siedmioro dzieci, 2 córki: Bogumiłę, 1. v. Przeradowską, 2. v. żonę Antoniego Glinki (zob.), i Różę, zamężną za Marcjanem Grzybowskim, podkomorzym liwskim, oraz 5 synów: Pawła Michała (zob.), Macieja Antoniego, kanonika gnieźnieńskiego i płockiego, proboszcza piotrkowskiego, Jana, jezuitę, Bernarda, pułkownika wojsk kor., i Waleriana, szambelana królewskiego. Marcin Matuszewicz nazywa M-ego swoim dziadem.

 

Słown. Geogr., (Kuczbork); Uruski; Żychliński, X 227; – Nowowiejski A. J., Płock, Płock [1930]; – Matuszewicz M., Pamiętniki, W. 1876 1, II; Vol. leg., VI 293, 296, 318; – „Kur. Pol.” 1756 nr 131, 139 (wiadomości o pogrzebie M-ego); – AGAD: Arch. Radziwiłłowskie Dz. V teka 219 nr 10068 (4 listy z l. 1725–7); B. Czart.: rkp. 515; B. Ossol.: rkp. 116; B. PAN w Kr.: rkp. 8336 (Teki Podoskiego, 19).

Hanna Dymnicka-Wołoszyńska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.