INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Teodor (Bogdan) Stanisław Mostowski h. Dołęga  

 
 
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mostowski Teodor (Bogdan) Stanisław h. Dołęga (zm. 1756), konfederat tarnogrodzki, kasztelan sierpski, raciąski, a następnie płocki. Był jedynym synem Pawła (zob.) i Katarzyny z Dorpowskich. Odziedziczył po ojcu Mostowo i miasteczko Kuczbork w woj. płockim, posiadał tam również majętności Siemiątkowo i Gnojno. Dn. 11 I 1716 wybrany został posłem z sejmiku płockiego do generała Schlippenbacha, aby zapewnić bezpieczeństwo województwu. Pół roku później (30 VII t.r.) skonfederowana szlachta woj. płockiego wybrała M-ego, «dygnitarza wiary nieprzełamanej, cnoty, zacności i godności wielkiej», swoim marszałkiem. M. był już wówczas stolnikiem płockim i tak się podpisywał. Uchwalono też wysłać M-ego w asyście posłów (m. in. Stanisława Mostowskiego, skarbnikowicza płockiego) jako przedstawiciela woj. płockiego w kole generalnym tarnogrodzkim. Dn. 27 X 1722 został mianowany kasztelanem sierpskim jako pierwszy w rodzie senator. W r. 1733 uczestniczył w konwokacji i 27 IV t.r. podpisał uchwalony wówczas akt konfederacji generalnej. Został też wybrany do Rady przy boku prymasa na czas bezkrólewia. W r. 1736 brał udział w sejmie pacyfikacyjnym i został wymieniony w dyplomie elekcji Augusta III. Dn. 21 V 1742 otrzymał kasztelanię raciąską, z której następnie przeniósł się 3 XI 1746 na kasztelanię płocką. W miejsce spalonego kościoła w Kuczborku ufundował tam w r. 1748 nowy parafialny kościół drewniany. Udzielał również pomocy i poparcia kolegium płockiemu jezuitów. W r. 1754 popierał dominikanów płockich w ich akcji przeciwko erekcji klasztoru reformatów w Płocku. M. zmarł w początkach 1756 r. Pogrzeb jego odbył się 12 II t.r. w kościele Bernardynów w Ratowie w ziemi mławskiej.

Żonaty z Ludwiką Kruszyńską, kasztelanką gdańską, miał M. siedmioro dzieci, 2 córki: Bogumiłę, 1. v. Przeradowską, 2. v. żonę Antoniego Glinki (zob.), i Różę, zamężną za Marcjanem Grzybowskim, podkomorzym liwskim, oraz 5 synów: Pawła Michała (zob.), Macieja Antoniego, kanonika gnieźnieńskiego i płockiego, proboszcza piotrkowskiego, Jana, jezuitę, Bernarda, pułkownika wojsk kor., i Waleriana, szambelana królewskiego. Marcin Matuszewicz nazywa M-ego swoim dziadem.

 

Słown. Geogr., (Kuczbork); Uruski; Żychliński, X 227; – Nowowiejski A. J., Płock, Płock [1930]; – Matuszewicz M., Pamiętniki, W. 1876 1, II; Vol. leg., VI 293, 296, 318; – „Kur. Pol.” 1756 nr 131, 139 (wiadomości o pogrzebie M-ego); – AGAD: Arch. Radziwiłłowskie Dz. V teka 219 nr 10068 (4 listy z l. 1725–7); B. Czart.: rkp. 515; B. Ossol.: rkp. 116; B. PAN w Kr.: rkp. 8336 (Teki Podoskiego, 19).

Hanna Dymnicka-Wołoszyńska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Emanuel Gilibert

1741-06-21 - 1814-09-02
botanik
 

Stanisław Szembek

1650 - 1721-08-03
prymas Polski
 

Krzysztof Antoni Szembek

1667-03-25 - 1748-07-06
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.