INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Thomas Johannes Schreiber  

 
 
1699-03-02 - 1778-11-30
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Schreiber Thomas Johannes (1699–1778), drukarz, wydawca i nakładca gdański. Ur. 2 III w Lubece, prawdopodobnie tam nauczył się drukarstwa.
Przed r. 1723 S. przybył do Gdańska i podjął pracę jako faktor w drukarni Rady Miasta, zarządzanej wówczas przez Jana Daniela Stollego, a po jego śmierci w t.r. przez wdowę po nim, Konkordię Benignę. Pod koniec r. 1724 S. ożenił się z wdową po Stollem, przez co stał się właścicielem drukarni Rady Miasta. Otrzymał wówczas stanowisko urzędowego drukarza miejskiego i gimnazjalnego. Ze stanowiskiem tym łączyły się monopolistyczne uprawnienia do tłoczenia dochodowych publikacji, takich jak rozporządzenia i ogłoszenia Rady Miasta, podręczniki szkolne, rozprawy i dysertacje gimnazjalne, a w r. 1728 uzyskał S. wyłączność na druk losów loteryjnych. Władze miejskie stawiały mu jednak wysokie wymagania techniczne – odpowiedni poziom estetyczny, czytelność i poprawność wykonywanych prac typograficznych. S. musiał więc troszczyć się o nowy materiał drukarski, mieć do dyspozycji wiele garniturów pism gotyckich i antykwowych, a także ozdobnych materiałów dekoracyjnych. Wyposażenie oficyny S-a było nowoczesne technicznie, a materiały typograficzne nosiły znamiona późnego baroku i wchodzącego wówczas w modę rokoka. Pracowało tam kilkanaście osób: zecerzy, drukarze, czeladnicy, uczniowie, korektorzy.
Funkcję typografa miejskiego i gimnazjalnego spełniał S. przez ponad 50 lat. Wytłoczył w tym czasie ponad 200 publikacji, o łącznej objętości przekraczającej 2 300 arkuszy. Były wśród nich pozycje ważne dla życia naukowego i kulturalnego nie tylko Gdańska, Pomorza, ale i całej Rzpltej. Z usług drukarni S-a korzystali wybitni uczeni gdańscy, m.in. Gotfryd Lengnich (ponad 30 prac z zakresu historii i prawa), Michał Krzysztof Hanow (rozprawy historyczne, filozoficzne, czasopisma i wydawnictwa seryjne), Andrzej Schott (prace historyczne, prawnicze i biobibliograficzne), Sylwiusz Wilhelm Ringeltaube („Beytrag zu der augsburgischen Confessions Geschichte”…), Jakub Breyne, Jakub Teodor Klein i Jan Adam Kulmus (prace przyrodnicze i medyczne). Spod pras S-a wychodziły liczne podręczniki do nauki języka polskiego Mikołaja Volckmara, Jana Karola Wojny, Jana Monety i in. autorów. Drukował też kancjonały polskie i teksty literackie lektorów języka polskiego w Gdańsku: Pawła Świetlickiego oraz Jana Gotfryda Gusowiusza. Własnym nakładem opublikował z rękopisu łaciński przekład dzieła Kaspra Schütza („Rerum Prussicarum historia…”, 1769) i zwód prawa chełmińskiego („Ius Culmense et ultima revisione…”, 1745). Jako wydawca współpracował z referendarzem kor. Józefem Andrzejem Załuskim i na jego polecenie wytłoczył w r. 1746 pracę Jana Daniela Janockiego pt. „Litterarum in Polonia propagatores”.
Od r. 1735 staraniem i nakładem S-a wychodziły w Gdańsku oświeceniowe czasopisma literackie i «moralne» w języku niemieckim. Były to m.in.: czasopismo satyryczne „Der teutsche Diogenes”, redagowane w l. 1736–7 przez Karola Payne, i tygodnik moralny „Der ehrliche Alte” z r. 1746. W drukarni S-a był tłoczony w r. 1763 „Monitor” w języku polskim. Tam również drukowano organ naukowy Tow. Przyrodniczego „Versuche und Abhandlungen”. S. drukował także popularne i bardzo popłatne kalendarze.
Spod pras oficyny S-a wychodziły liczne teksty polityczne i okolicznościowe. W czasie pobytu Stanisława Leszczyńskiego w Gdańsku w l. 1733–4 drukował S. popierające go pisma literackie i publicystyczne, w tym i w języku polskim. Z jego usług korzystali autorzy utworów okolicznościowych czczących ważne rocznice i wydarzenia, takie np. jak trzechsetna rocznica wyzwolenia Gdańska spod panowania krzyżackiego (1754), dwusetna rocznica założenia Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego (1758), stulecie pokoju oliwskiego (1760), śmierć króla Augusta III (1763), czy elekcja i koronacja Stanisława Augusta Poniatowskiego (1764).
W r. 1740 zorganizował S. obchody jubileuszu trzechsetlecia wynalezienia sztuki drukarskiej, na wzór analogicznych uroczystości w dużych ośrodkach drukarskich i uniwersyteckich w Europie, zwłaszcza w Niemczech. Przebieg tych obchodów w Gdańsku został udokumentowany w wydanej przez niego księdze pamiątkowej pt. „Erstlinge der Jubelfeier in Danzig wegen der vor dreihundert Jahren erfundenen Buchdruckerei…”. W tej publikacji znalazła się pierwsza monografia historyczna drukarstwa gdańskiego, napisana z inicjatywy S-a przez M. K. Hanowa, zawierająca w dodatkach informacje o drukarzach i drukarniach w Toruniu, Elblągu, Brunsberdze (Braniewie), Oliwie i Malborku. Swoim autorytetem starał się S. wpływać na organizację i sytuację prawną drukarstwa w Gdańsku. Dzięki jego zabiegom ukazała się w r. 1759 ordynacja dla drukarzy, regulująca ich prawa i obowiązki, ustalająca procedurę cenzurowania książek i wyznaczająca ceny za usługi typograficzne. S. był uznawany za przywódcę drukarzy gdańskich, a głos jego rozstrzygał wiele sporów pomiędzy miejscowymi typografami. Zmarł w Gdańsku 30 XI 1778.
Z małżeństwa z Konkordią Benigną miał S. dwóch synów: starszy Karol Ludwik (zm. 1770) był drukarzem w Gdańsku i w l. 1765–70 prowadził własną oficynę typograficzną, która po jego śmierci przeszła do tłoczni miejskiej; młodszy Jan Karol, także drukarz, po śmierci ojca kierował przez dwa lata drukarnią miejską, którą w r. 1780 kupił księgarz i wydawca gdański Daniel Ludwik Wedel.

Słown. Pracowników Książki Pol. (bibliogr.); Drukarze dawnej Pol., IV 105–6, 122–4, 170–1, 224, 405–13, 422, 427, 441 (bibliogr.); – Hassbargen H., „Der ehrliche Alte”, eine Danziger Wochenschrift, „Mitteilungen d. Westpreuss. Geschichtsvereins” Jg. 33: 1934 Nr. 1 s. 37–9; Lenz A.D., Engelmann E., Festschrift zum 400-jährigen Bestehen der ältesten Druckerei in Danzig, Gd. 1937/38 s. 20–1; Löbner H., Danziger „Moralische Wochenschriften” des 18. Jahrhunderts, „Mitteilungen d. Westpreuss. Geschichtsvereins” Jg. 2: 1903 Nr. 2 s. 21–6; Nowak Z., Gdańsk jako ośrodek drukarski i wydawniczy do końca XVIII wieku, „Roczn. Gdań.” T. 50: 1990 z. 1 s. 145–6; tenże, Udział miast Prus Królewskich i Książęcych w jubileuszu trzechsetlecia wynalezienia sztuki drukarskiej, „Biul. Bibl. Jag.” R. 42: 1992 s. 149–53; Pelczarowa M., Z dziejów oficyn drukarskich w Gdańsku (w. XVI–XVIII), tamże T. 14: 1955 s. 150–1, 154, 158; Szczepaniec J., Metryka wydawnicza „Monitora” z 1763 r., „Pam. Liter.” 1966 z. 1 s. 185–9; Hanow M. K., Denkmahl der Danziger Buchdruckereien und Buchdrucker seit dem Jahre 1539 bis 1740…, Danzig 1740 k. H2–H4; – AP w Gd.: sygn. 300, 36 (materiały do drukarstwa w XVIII w.); B. PAN w Gd.: Kartoteka drukarzy gdańskich.
Zbigniew Nowak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.