INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Walenty Barczewski     

Walenty Barczewski  

 
 
1856-02-10 - 1928-05-28
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Barczewski Walenty (1856–1928), pisarz kościelny i ludowy, historyk, folklorysta i polityk warmiński, ur. 10 II w Jondorfie p. Olsztynem. Do gimnazjum uczęszczał w Braniewie, Reszlu i Chełmnie, studja teologiczne odbył w Braniewie i Eichstätt (Bawarja), święcenia kapłańskie otrzymał w r. 1883. Już jako kapelan w Swiętejlipce i Biskupcu przygotowywał chłopców do gimnazjum, a jako pleban w Wielbarku (od 1889) i Brunswałdzie (od 1894) utrzymywał w plebanji zorganizowaną szkółkę. 45 inteligentów warmińskich (w tem 25 księży) zawdzięcza mu przygotowanie do studjów wyższych. Do r. 1908 popierał politykę centrum katolickiego, odtąd narodowe dążności polskie. Był wówczas członkiem pol. prowincjonalnego komitetu wyborczego, od 1918 sejmiku powiatowego w Olsztynie i sejmu prowincjonalnego w Królewcu.

Oprócz Zbioru Pieśni i Modlitw dla diecezji warmińskiej (5 wyd.), książek do nabożeństwa, żywotów śś. i tłómaczonych powieści wydał: Gwara warmińska i mazurska (w »Nowinach warm.«), Mowa polska na Warmji (1895), Źródła naszej Łynczy (1894), Jan Kochanowski, Obrazy z końca 16 w., Księgi kościelne w Brunswałdzie (ważne do hist. koloniz. pol.). Cztery ostatnie rozprawy wydał w »Warmjaku«, w »Gaz. Olsztyn.« zaś wyszły: Geografja polskiej Warmji (1917), Kiermasy na Warmji (1910) i Nowe kościoły katolickie na Mazurach (1925). Umarł 28 V 1928 w Brunswałdzie.

 

Mańkowski A. ks., Piśm. pol. na Warmji, »Strażnica Zachodnia« 1923, nr 1–3; tenże, Pamięci dwóch polskich literatów warmińskich, »Mestwin« 1928, nr 8.

Ks Alfons Mańkowski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.