INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Walery Cyryl Amrogowicz     

Walery Cyryl Amrogowicz  

 
 
1863-04-08 - 1931-08-26
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Amrogowicz Walery Cyryl (1863–1931), kolekcjoner, ur. 8 IV 1863 w Nowogrodzie (pow. lipnowski) z rodziców, pochodzących z Lubawskiego. Po śmierci ojca wychowywał się w Chełmży i Toruniu, gdzie pod wpływem prof. gimn., Nadrowskiego, nauczyciela historji i geografji, zaczął zbierać monety i stworzył zwolna systematyczną kolekcję. Spowodu słabego stanu zdrowia opuścił 8-mą klasę gimnazjalną, by przejść do sądownictwa. Był sekretarzem sądowym, potem radcą kancelaryjnym w Brodnicy, Lidzbarku, Chełmży, Pucku, Złotowie i Kościerzynie. Wydatnie wspierał Tow. Pomocy Naukowej, ponadto prywatnie niósł pomoc uczącej się młodzieży. Emerytowany w 1919 r., pełnił 1920–23 funkcje samorządowe polskie, poczem zamieszkał w Sopotach. Umarł bezżenny w Krynicy 26 VIII 1931, pochowany w Kościerzynie. A. do końca życia zbierał oprócz monet (500 starorzymsk., 400 starogreck., 150 średniowiecz., 400 polskich starodawnych i 1000 nowszych), przedmioty graficzne (sztychów Chodowieckiego 127), wśród nich wielkie rzadkości archeologiczne i muzealne. Testamentem przekazał Tow. Naukowemu w Toruniu cały zbiór numizmatyczny i graficzny, oraz bibl. numizmatyczną, odnoszącą się do Pomorza, gimnazjum zaś gdańskiemu resztę znacznej bibljoteki. Pod nazwą Guldenrunde założył w Gdańsku towarzystwo numizmatyków i wygłaszał w niem wykłady. Jest autorem rozprawy o monetach starosłowiańskich, ogł. w »Przewodniku po wystawie ludoznawczej w Kościerzynie« 1911 r.

 

Pietrykowski Tad., Walery Amrogowicz, »Mestwin« (Toruń) 1932, nr 9, s. 5–8.

Ks. Alfons Mańkowski

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.