INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Wincenty Gorzycki      Wincenty Gorzycki, wizerunek na podstawie fot. opublikowanej w 1937 roku (TŚ). profile; Warszawa, 1937 - niepaginowana karta ilustracyjna między s. 130 a 131 - retusz iPSB.

Wincenty Gorzycki  

 
 
1893-07-30 - 1923-03-06
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gorzycki Wincenty, pseud. Narski Zygmunt (1893–1923), historyk. Ur. we Lwowie 30 VII, syn Kazimierza, historyka, i Adolfiny Szamedówny. Gimnazjum ukończył we Lwowie. Już w latach szkolnych był wyznawcą światopoglądu socjalistycznego i jednym z przywódców Promienia, organizacji młodzieży socjalistycznej. Mimo wybitnych zdolności muzycznych poświęcił się naukom humanistycznym, odziedziczywszy po ojcu zainteresowania historyczne. Studia na Wydziale Filozoficznym Uniw. Lwow. pod kierunkiem prof. Kallenbacha i Balzera ujawniły nieprzeciętne zdolności G-ego. Wojna 1914 r. przerwała jego zajęcia naukowe. Mimo odrazy do wojny wstąpił G. z poczucia obowiązku do Legionów i był kontuzjowany w bitwie pod Łowczówkiem. W l. 1916–7 został kierownikiem nielegalnego biura prasowego w Lublinie z ramienia Wydziału Narodowego Lubelskiego oraz współredaktorem „Sprawy Polskiej” (1915–7) i „Dziennika Lubelskiego” (1917–8).

W r. 1918 G. powrócił do studiów w Warszawie, gdzie przygotował rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. Handelsmana. Wykładał jednocześnie historię w szkołach średnich i interesował się zagadnieniami pedagogicznymi, którym poświęcił szereg przyczynków, dążąc do wyjaśnienia wartości nauczania historii. W r. 1920 otrzymał doktorat jako pierwszy doktor filozofii Uniw. Warsz. W t. r. został redaktorem „Dziennika Berlińskiego”, polskiego pisma wydawanego w Berlinie, i brał udział w przygotowaniu akcji plebiscytowej na Śląsku. Wydalony przez Niemców, powrócił do Warszawy, aby podjąć z właściwą mu pasją przerwaną pracę naukową. Był u szczytu swoich możliwości twórczych. Został docentem Wolnej Wszechnicy Polskiej i profesorem Państwowego Instytutu Pedagogicznego. Wynikiem jego badań nad dziejami oświaty i szkolnictwa była praca pt. Oświata publiczna w Księstwie Warszawskim, ogłoszona w „Rozprawach Warsz. Tow. Nauk.” w r. 1921. Stanowiła ona pierwszą część zamierzonej większej całości, nad którą pracował. Przedwczesna śmierć nie pozwoliła mu jej dokończyć. Z innych prac G-ego wymienić można: Walka Grecji o niepodległość w w. XIX (1921). G. zmarł w Warszawie 6 III 1923 r. na skutek choroby, która rozwinęła się w związku z otrzymaną kontuzją. Odznaczony był krzyżem Virtuti Militari. Pozostawił syna Jerzego, którego rozstrzelali Niemcy w r. 1944, oraz córkę Irenę. Żona G-ego, Helena z Dudków, zginęła również z ręki hitlerowców.

 

Fotografia: Handelsman M., Historycy. Portrety i profile, W. 1937; – Nekrologi: Finkel L., „Kwart. Hist.” 1923 XXXVII s. 271; Handelsman M., „Przegl. Współ.” 1923 II nr 12 s. 139–42; tenże, Historycy. Portrety i profile, W. 1937 s. 180–6 (przedruk); tenże, „Przegl. Hist.” 1924 XXIV s. 189–90; „Droga” 1923 II nr 5/6 s.7–8; – Wspomnienia siostry G-ego, Jadwigi (mszp.).

Maria Manteufflowa

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.