INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zelman (Salomon) Bornstein  

 
 
brak danych - po 1812
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bornstein Zelman (Salomon), bogaty kupiec krakowski w pierwszej połowie XIX w. Pochodził z Chrzanowa, ożenił się z Goldą z Wieliczki. Prowadził wielkie interesy bankowe i solne w Krakowie. Od r. 1807 dzierżawił wspólnie z żydami warszawskimi: Berkiem Szmulowiczem Sonnenbergiem (synem Szmula Zbitkowera) i szwagrem Berka, Samuelem Frankiem (po chrzcie Antonim), kopalnie wielickie. Przez swych warszawskich wspólników poznał B. Zelmana Posnera, wielkiego przedsiębiorcę i twórcę pierwszych kolonij przemysłowych i rolniczych w Królestwie (Kuchary w Płockiem), i trzykroć się z nim skoligacił. Z małżeństwa Anny Bornstein z Dawidem Posnerem, synem Zelmana, pochodził w drugiem pokoleniu działacz PPS i senator Rzeczypospolitej, Stanisław Posner. Inną swą córkę Itę wydał B. za Izaka Halberstama, autora dzieła »Siach Icchak«; synem Ity i Izaka byt S. H. Halberstam w Bielsku znany uczony hebraista i właściciel słynnego księgozbioru judaistycznego, zakupionego na początku XX w. dla Bibl. Gminy żydowskiej w Wiedniu. Najstarszą swą córkę wydał za Bera Meizelsa, późniejszego rabina w Krakowie (1832–1856) i w Warszawie (1856–70), znanego z czasów powstania styczniowego. Potomkiem B-a jest Benedykt B., prof, filozofji systematycznej w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie.

 

Bałaban Majer, Hist. Żydów w Krakowie i na Kazimierzu, W. 1936, II 624 i n. (tamże portret Bornsteina i żony); Wettstein, Korespondencja między Weizenfeldem a Rapoportem (hebr.), Kr. 1901, 6; Wachstein, Katalog der Salo Cohnschen Schenkungen, II Bücher aus der Sammlung S. H. Halberstam, Bielitz Wien 1914.

Majer Bałaban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Stanisław (Salomon) Posner

1868-11-21 - 1930-05-08 prawnik
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Michał Franciszek Stachowicz

1768-08-14 - 1825-03-26
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Stadnicki

1785 - 1862-05-31
ziemianin
 

Józef Saunders

1773 - 1845-01-01
grafik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.