INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Zofia Pekry z książąt mazowieckich  

 
 
ok. 1498 - ok. 1542
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Pekry Zofia z książąt mazowieckich (ok. 1498 – ok. 1542), żona 1. v. Istvána (Stefana) Batorego z Ecsed, palatyna Węgier, 2. v. Lajosa (Ludwika) Pekry’ego, dowódcy wojsk Ferdynanda I w Chorwacji. Była najstarszym dzieckiem księcia mazowieckiego Konrada III (zob.) Rudego i jego trzeciej żony Anny z Radziwiłłów (zob.), siostrą Janusza III (zob.) i Anny Odrowążowej (zob.). W r. 1516 była wysuwana przez matkę jako kandydatka na żonę króla Zygmunta I, co spotkało się z poparciem arcba gnieźnieńskiego Jana Łaskiego, który pragnął ściślejszego zjednoczenia Mazowsza z Koroną. Starał się też podobno o rękę Zofii spokrewniony z Hohenzollernami Bertold hr. Henneberg, ale sprzeciwił się temu małżeństwu król. Zapewne w Koronie, w kręgu kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego, zrodził się pomysł małżeństwa politycznego, które miało wzmocnić wpływy polskie na Węgrzech. Oblubieńcem miał być ok. pięćdziesięcioletni István Báthory z Ecsed, najwyższy dostojnik państwa – palatyn (węgierskie: nádor, staropolskie: naderspan), żupan Temesu i przywódca magnackiego stronnictwa «dworskiego» (przez autorów polskich jest on często mylony ze swym dalekim krewnym Istvánem Batorym z Somlyó, woj. siedmiogrodzkim i ojcem króla Stefana). Od przełomu 1519 i 1520 r. toczyły się rokowania przedślubne, ale były one trudne, gdyż książęta mazowieccy nie mieli pieniędzy, a palatyn domagał się 40 000 fl. posagu. Przy pośrednictwie Zygmunta I Piastowie mazowieccy zawarli z Batorym w Toruniu 29 VIII 1520 ugodę przedślubną, a 17 IX t. r. doszło w Warszawie do zaślubin per procuram, w których przedstawicielem palatyna był prałat węgierski László de Macedonia. Posag miał wynieść 10 000 zł węgierskich, połowę miała zawieźć ze sobą Zofia, a połowa winna była być wypłacona do r. 1522. Wyjazd oblubienicy na Węgry przeciągał się jednak z powodu zagrożenia tureckiego i braku pieniędzy. Dopiero 15 III 1522 umierająca matka – księżna Anna – zapisała Zofii 5 000 fl. na posag, a 8 I 1523 książęta-bracia wypłacili je siostrze. W styczniu też wyjechała ona wraz z bratem Stanisławem na Węgry, odwiedzając po drodze w Krakowie króla. Po ostatecznym spełnieniu małżeństwa 28 II t. r. posłowie książąt mazowieckich (m. in. Niemierza z Kobylnik, cześnik ciechanowski i ochmistrz dworu Zofii) złożyli w Budzie oświadczenie o wypłacie 5 000 zł węgierskich.

«Domina dux naderspanowa» rozpoczęła swój pobyt na Węgrzech w czasach najcięższych – dla swego małżonka i przybranej ojczyzny. W l. 1523 i 1525 był Batory dwukrotnie pozbawiany godności palatyna przez stronnictwo szlachecko-narodowe Jana Zápolyi i za każdym razem po roku wracał na swe stanowisko. W tych opałach Batorowie prosili o pomoc Zygmunta I, który wstawiał się za nimi u dworu węgierskiego. R. 1526 przyniósł rozstrzygające o ich losie wypadki: 10 III śmierć ostatniego z braci Zofii – księcia Janusza, i 29 VIII – bitwę pod Mohaczem. Mimo wyłączających ją od tego wcześniejszych układów starała się Zofia wraz z mężem o spadek mazowiecki, co jednak napotkało na stanowczy opór Zygmunta I i skończyło się na niczym, zwłaszcza że w systematycznych staraniach dyplomatycznych przeszkodził upadek Węgier. Batory stanął po Mohaczu po stronie Habsburgów i mimo licznych związków z Polską ostro zwalczał jej wpływy. Zmarł 3 V 1530 na zamku Devin koło Preszburga (Bratysławy). Zygmunt I uzależnił wypłatę reszty posagu od skwitowania przez Zofię spadku mazowieckiego. W r. 1528 wypłacono Batoremu 1000 fl., zaś 4 000 skwitowali dopiero w r. 1530 opiekunowie wdowy: Aleksy Thurzo i biskup Eger – Tamás Szalahazy. Ciężki był los wdowy, posiadaczki wielkich dóbr na ogarniętych bezprawiem Węgrzech. W r. 1531 Zygmunt I wstawiał się za nią u króla Jana Zápolyi o zwrócenie włości zajętych przez bpa waradyńskiego Imre Czibaka. Źle odniósł się również do Zofii brat męża András Batory, skarbnik wielki. Procesy z nim o zamek Vilagosvár skończyły się dopiero ugodą 5 XI 1533.

Nie było również karierą dla Zofii następne małżeństwo, zawarte w r. 1532 z Lajosem Pekry (Pekrovinai, zm. ok. 1552). Był to służebny, drobny szlachcic z Chorwacji, który zaszedł wysoko jako wojskowy: początkowo dowódca huzarów, w r. 1529 został głównym dowódcą jazdy Ferdynanda I, a potem występuje jako głównodowodzący wojsk królewskich na ziemiach chorwackich («praefectus Croatiae, Sclavoniae, Dalmatiae etc.»). W opracowaniach polskich pojawia się prócz tego Pekry jako podżupan Krzyża w Chorwacji (niewysokie stanowisko ziemskie na poziomie naszego podwojewodziego). Próbował on wejść w szeregi arystokracji, ale pierwszymi jego majętnościami były właśnie: część dóbr Batorych, uzyskana po małżeństwie z Zofią, i zamek Likava w Liptowie, nadany w r. 1533 przez Ferdynanda I. W r. 1537, po niepomyślnej wyprawie wojennej, Lajos Pekry został na siedem lat wtrącony do więzienia. P. żyła jeszcze 3 II 1540 i zapewne w lecie 1541, zmarła zaś chyba przed 11 III 1543. Jeszcze w r. 1550 omawiano sprawy spadku po niej.

Z Batorym P. miała syna (ur. przed r. 1526, zm. przed r. 1530) oraz córkę Annę (ur. ok. r. 1528 lub wcześniej, zm. nieco przed 8 VIII 1541 na dworze królowej Anny Jagiellonki, żony Ferdynanda I, w Wiedniu). Genealog węgierski I. Nagy podaje zamiast Anny córkę – Klarę, narzeczoną księcia ziembickiego, ale nie znajduje to pokrycia w źródłach. Nie jest jasne, czy występujący w r. 1553 syn Pekry’ego Jan był synem Zofii.

 

Enc. Org., XXVIII 692–5; Balzer O., Genealogia Piastów; Dworzaczek; – Dąbrowski J., Małżeństwo Zofii mazowieckiej ze Stefanem Batorym palatynem Węgier, „Przegl. Hist.” T. 17: 1913 s. 257–78; Etienne Báthory roi de Pologne, prince de Transylvanie, Kr. 1935, tabl. geneal.; Hartleb K., Piotr Gamrat…, Lw. 1938 s. 25; Kozłowski F. A., Dzieje Mazowsza za panowania książąt, W. 1858 s. 257, 368–9, tabl. geneal.; Nagy I., Magyarország csáládai czimerekkel…, Budapest 1857–62 I 228–9, IX 199–200; Pajewski J., Węgierska polityka Polski w połowie XVI wieku (1540–1571), Kr. 1932; Pociecha W., Królowa Bona, P. 1949–58 I, II, IV; Szekfü Gy., Magyar történet, Budapest [b. r.] IV 183–4; Wojciechowski Z., Zygmunt Stary, W. 1946; – Acta Tom., IV, VI, VIII, IX, XIII, XIV, XVII; Elementa ad Fontium Editiones, XXXVI 153; Inventarium… privilegiorum… in archivo Regni… confectum 1682, Lutetiae Parisiorum–Berolini–Posnaniae 1862 s. 353–4; Matricularum summ., IV cz. 1 nr 3408, 3568; Oláh M., Levelezése, Mon. Hung., S. I., Budapest 1875 XXV; Sprawozdanie z poszukiwań na Węgrzech, Kr. 1919; Törtélnelmi Tár 1906; – B. Narod.: Teki Górskiego, XXI nr 2545.

Wacław Urban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.