INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Adam Jakub Martini  

 
 
ok. 1614 - 1667
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Martini Adam Jakub (ok. 1614–1667), introligator, autor pism okolicznościowych. Ur. w Wittenberdze, gdzie ojciec jego Jakub był profesorem filozofii i teologii na uniwersytecie. Dn. 6 V 1641 otrzymał M. w Gdańsku obywatelstwo (najwyższej kategorii, tzw. kupieckie). W r. 1643 rozpoczął pracę kancelisty w kancelarii miejskiej. Następnie zajął się introligatorstwem i prawdopodobnie księgarstwem, na co wskazywałaby jego przyjaźń ze znanym drukarzem, wydawcą i księgarzem gdańskim Andrzejem Hünefeldem. Obok tego trudnił się M. pisaniem utworów okolicznościowych, poświęconych królom polskim i ważnym osobistościom z Gdańska. W r. 1646 opublikował M. obszerny opis wjazdu i pobytu w Gdańsku Ludwiki Marii Gonzagi, małżonki Władysława IV, pt. Kurtze Beschreibung und Entwurff alles dessen, was bey der… Ludovicae Mariae GonzagaeEinzüge in die königliche Stadt Dantzig sich denckwürdiges begeben und zugetragen worden (Gdańsk 1646). Przedstawił tam szczegółowo wszystkie imprezy, jakie z tej okazji odbyły się w mieście. Specjalny rozdział poświęcił M. opisowi gdańskich oddziałów zbrojnych, które witały królową. W tekście zamieścił ryciny ukazujące 65 chorągwi poszczególnych jednostek i podał nazwiska oficerów. Publikacja ta stanowi cenne źródło do dziejów wewnętrznych Gdańska, jego kultury i folkloru miejskiego.

Innym utworem M-ego poświęconym władcom polskim była rymowana kronika pt. Reimgedichte auff die jüngst in der Cron Polen vorgefallene Trawer- und Freudenfeste, bey verenderter königlicher Regierung, wie dieselbe in der Statt Dantzigk mit Klag- und Freudenzeichen gefeyret worden (Gdańsk 1649). Przedstawił w niej ważniejsze czyny króla Władysława IV, ukazał żal Gdańska po jego zgonie oraz opisał uroczystości w tym mieście związane z wyborem nowego monarchy Jana Kazimierza. Był też M. autorem krótkiego wiersza panegirycznego na cześć Adriana Linde, napisanego z okazji jego wyboru na urząd burmistrza Gdańska w r. 1645. Zmarł M. w Gdańsku w r. 1667 (przed 1 III) i został pochowany w kościele Św. Trójcy.

M. poślubił w Gdańsku 21 V 1641 Elżbietę Wildenrath. O potomstwie brak informacji.

 

Estreicher; Altpreuss. Biogr.; – Bolte J., Das Danziger Theater im 16 und 17 Jahrhundert, Hamburg 1895 s. 71–6; Witczak T., Teatr i dramat staropolski w Gdańsku, Gd. 1959 s. 66–71, 80–2; – Wassenberg E., Oratio brevis in nuptiis… Adami Jacobi Martini et… Elysabethae Wildenraths, Gedani 1641; – B. Gdań. PAN: Ms 1202 k. 311v.; WAP w Gd.: rkp. nr 78, 25/351 s. 141, nr 300, 60/5 s. 148, nr 300, R/G, 2 s. 4.

Zbigniew Nowak

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław IV (Waza)

1595-06-09 - 1648-05-20
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.