INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Feliks Sobota  

 
 
1902 - po 1969
Biogram został opublikowany w latach 1999-2000 w XXXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sobota Feliks (1902 – po 1969) pedagog, wulkanolog, działacz polonijny. Ur. w Jędrzejowie. Matka S-y z domu nazywała się Knoll; o ojcu, jak i o młodości S-y, brak informacji.

W r. 1939 S. ukończył studia na Wydz. Humanistycznym Uniw. Warsz. w zakresie pedagogiki. Po wybuchu drugiej wojny światowej znalazł się w Wielkiej Brytanii. Był kierownikiem szkoły dla wojskowych w St. Andrews (Szkocja). W r. 1943 został mianowany delegatem Polskiego Min. WRiOP w nowo utworzonym obozie dla uchodźców polskich z ZSRR (głównie dzieci i młodzieży) w Santa Rosa, w Meksyku (stan Guanajuato). Do Santa Rosa przyjechał 4 IX t.r. Kierował w obozie sprawami oświatowymi i odgrywał ważną rolę w jego zarządzie. Uruchomił kolejno: szkołę podstawową dla 500 dzieci, następnie kursy licealne, które w r. 1945 przekształciły się w państwowe gimnazjum ogólnokształcące z prawie setką uczniów, i wreszcie (1 III 1944) szkołę zawodową, początkowo w formie kursów zawodowych. Uczestniczył w utworzeniu ogrodu szkolnego, biblioteki osiedla i uroczyście je otwierał w lutym 1944. Wspomagał harcerstwo, organizował wycieczki turystyczne dla młodzieży szkolnej w celu poznania Meksyku. Napisał w tym czasie kilka prac na temat wulkanów Meksyku, m.in. Colima to wulkan zły (León 1945), W kraterach Ceboruco (nie ustalone m. i r. w.). Zajmował się również sprawami wydawniczymi oraz organizowaniem wystaw fotograficznych. W czerwcu 1944 S. został mianowany członkiem Komitetu Doradczego dla Santa Rosa powołanym przy Delegaturze polskiego Min. Pracy i Opieki Społecznej w León. Po stworzeniu w Londynie «Polskiej Opieki Społecznej» w r. 1945 został członkiem Komisji ds. uchodźców w Meksyku, kierowanej przez Henryka Stebelskiego. W ocenie współpracowników S. był «pewny siebie, trochę apodyktyczny i uparty», co przyczyniło się do powstania ostrego konfliktu z zarządzającym kolonią delegatem Min. Pracy i Opieki Społecznej Bohdanem Szmejką.

Po zamknięciu obozu w końcu r. 1946 S. przeniósł się do pobliskiego miasta León, gdzie założył sklep z artykułami fotograficznymi. Następnie został tamże kierownikiem sklepu «American Photo Supply S.A.». W l. sześćdziesiątych prowadził badania wulkanów Meksyku: Orizaba, Popocatépetl, Nevado de Toluca; uczestniczył też w ekspedycji zajmującej się kompleksowymi badaniami wulkanu Fuego de Colima w r. 1969. Brak informacji o dacie i miejscu śmierci S-y.

S. ożenił się prawdopodobnie w r. 1945 lub 1946, żona miała na imię Maria, nie wiadomo, czy z tego związku pozostały dzieci. Wdowa, zamieszkała w Guadalajarze, przechowywała spuściznę archiwalną po S-cie.

 

Romero-Aceves R., Colima, Ensayo enciclopédico, México 1984 s. 413; – Bugaj T., Dzieci polskie w krajach pozaeuropejskich 1939–1949, Jelenia Góra 1982; Carreño G., Zack de Zukerman C., El convenio ilusorio. Refugiados Polacos de guerra en México (1943–1947), México 1998 s. 169; Jacewicz A., Santa Rosa. Osiedle polskie w Meksyku, Londyn [b. r. w.] s. 36–9, 44, 46, 48, 53, 54; Krzywicka-Adamowicz H., Meksyk. Orzeł, wąż i opuncja, W. 1963 s. 71–83; Paradowska M., Polacy w Meksyku i Ameryce Środkowej, Wr. 1985; Wróbel E. i J., Rozproszeni po świecie. Obozy i osiedla uchodźców polskich ze Związku Sowieckiego 1942–1950, Chicago 1992 s. 117–18, 122–3; – AAN: Ambasada RP w Londynie, sygn. 1830 k. 19; Archivo General de la Nación w Meksyku: Zespół «Migraciónes», pudło «Polacos»; Arch. Muz. Pol. w Chicago: Zbiór Santa Rosa, Stebelski H., „Dzienniki” z dn. 4 IX 1943, 29 VI i 29 VIII 1945 (rkp.); Arch. Uniw. Warsz.: Wydz. Human. Komisja Egzaminów Magisterskich (Sobota Feliks nr albumu: 45376); Inst. Pol. i Muz. Gen. Sikorskiego w Londynie: KOL 8245, A. XII. 59/7.

Krzysztof Smolana

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.