INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Franciszek Stanisław Niewieski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Niewieski Franciszek Stanisław (zm. 1743), astronom i astrolog, wydawca kalendarzy, docent Akad. Krak. Ur. prawdopodobnie w Zamościu, był synem Stanisława Jana (zob.), profesora Akademii Zamojskiej, gdzie sam rozpoczął studia, ogłaszając w r. 1699 jako student filozofii Hymen wesoły na ślub swojej siostry Jadwigi z Mateuszem Langiewiczem. Być może jeszcze t. r. przeniósł się na Uniw. Krak., w r. 1701 uzyskał bowiem tutaj stopień bakałarza, a w r. n. magistra sztuk wyzwolonych. Po krótkotrwałej docenturze na Wydziale Filozoficznym (1702/3) w półr. letn. 1703 został wysłany do Stanisławowa jako profesor retoryki i matematyki miejscowej kolonii akademickiej, ale – jak się zdaje – z powodu zarazy i rozproszenia młodzieży w r. 1707 powrócił do Krakowa. Mianowany w r. 1709 dyrektorem kolonii stanisławowskiej usiłował przy pomocy profesorów Stefana Benisza i F. Kupińskiego zebrać garstkę uczniów i wznowić nauczanie, już jednak ok. r. 1712, w czasie oblężenia Stanisławowa przez wojska szwedzkie, przerwał zajęcia szkolne i schronił się do Lwowa, obejmując w r. 1714 stanowisko dyrektora pozostającej pod zarządem Uniw. Krak. szkoły metropolitalnej. Ok. r. 1722 porzucił karierę nauczycielską i osiadł na stałe we Lwowie jako geometra przysięgły trybunalski, «uprzywilejowany matematyk», sekretarz królewski i ławnik miejski. Od r. 1703 przejął po ojcu wydawanie kalendarzy, zawierających oprócz zestawień kalendarza rzymskiego i ruskiego tabele jarmarków, prognostyki astrologiczne i meteorologiczne, pouczenia z dziedziny astronomii oraz przysłowia i wierszyki o treści moralnej. Kalendarze N-ego ukazywały się systematycznie przez ponad 40 lat, czasami (1712, 1726) w dwóch wersjach.

Syn N-ego Jan był profesorem matematyki w Akademii Zamojskiej.

 

Estreicher; Żebrawski, Bibliografia; Enc. Org.; Górska B., Katalog kalendarzy XVII–XVIII w. w zbiorach Biblioteki Ossolineum, Wr. 1968; – Chowaniec Cz., Gimnazjum I z czasów dawnej Polski, w: Księga pamiątkowa I Gimnazjum Państwowego im. K. Komorowskiego w Stanisławowie, Stanisławów 1929; Dzieje UJ, I; Grzybowski S., Z dziejów popularyzacji nauki w czasach saskich, Stud. i Mater. z Dziej. Nauki Pol., S. A z. 7., W. 1965 s. 150–1; Ruta Z., Nauczyciele kolonii akademickich Uniwersytetu Krakowskiego w XVIII w., Roczn. Nauk.-Dydakt. WSP w Kr. Prace Hist. T. 4., Kr. 1968; – Leopolien. Informatio super dubio, [Kr. ok. 1769]; Statuta nec non liber promotionum.

Leszek Hajdukiewicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.