INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ignacy Łempicki h. Junosza     

Ignacy Łempicki h. Junosza  

 
 
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Łempicki Ignacy h. Junosza (ur. 1766), chargé d’affaires polski w Wiedniu. Ur. w Warszawie, był synem Ignacego Czesława, generała adiutanta królewskiego i oficjalisty Komisji Wojskowej, oraz Marianny Hiżówny (córki Jana, pułkownika gwardii kor.). W l. 1776–87 uczył się w Szkole Rycerskiej w Warszawie. W r. 1786 został chorążym wojsk kor. Kiedy dawny wicekomendant Szkoły Rycerskiej Franciszek Woyna pojechał w r. 1789 jako poseł do Wiednia, zabrał zapewne ze sobą Ł-ego jako sekretarza. W r. 1791 występuje on w stopniu adiutanta przy kancelarii legacji w Wiedniu. Po dymisji Woyny (lipiec 1793) objął Ł. stanowisko chargé d’affaires. W czasie powstania 1794 r. kierowana przez niego placówka wiedeńska nadesłała najwięcej raportów do Wydziału Interesów Zagranicznych. Po upadku powstania pozostawał Ł. w dyspozycji króla, który w lutym 1795 wezwał go do powrotu do kraju. Od wielu miesięcy niepłatny, Ł. nie mógł opuścić Wiednia z powodu zadłużenia. Dopiero 25 XI 1795 Stanisław August posłał mu pieniądze (992 dukaty) wraz z listem cyrkularnym ostatecznie likwidującym polską służbę zagraniczną. Ł. osiadł w Galicji, gdzie był dziedzicem Poraża w pow. liskim i w r. 1805 wylegitymował się ze szlachectwa. Był ożeniony z Aleksandrą Olszewską. Brak dalszych wiadomości o biegu życia i stosunkach rodzinnych. Miał córkę Marię (Mariannę), żonę Teofila Romera (1812–1894), uczestnika wypadków 1846 r. w Sanockiem, więźnia Szpilbergu.

 

Boniecki; Uruski; – Łojek J., Materiały do historii polskiej służby dyplomatycznej, „Przegl. Hist.” T. 53: 1962 s. 527; tenże, Ostatni rok działalności polskiej służby dyplomatycznej, w: Z dziejów wojny i wojskowości. Księga Pamiątkowa ku uczczeniu… prof. J. Wolińskiego, W. 1964 s. 126, 128, 131; Mrozowska K., Szkoła Rycerska Stanisława Augusta Poniatowskiego, Wr. 1961 s. 246; – Vol. leg., VII 461; – AGAD: Arch. Król. Pol. 160, 189, 354, 355, Zbiór Popielów 406.

Red.

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.