INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Kornecki  

 
 
1761 lub ok. 1770 - 1831
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kornecki Jakub (1761 lub ok. 1770–1831), rzeźbiarz, malarz i snycerz. Był synem snycerza Ignacego, a wnukiem Piotra, rzeźbiarza, malarza i snycerza. Ignacy (ur. 1741 w Gdowie, zm. 1821 w Krakowie, wg Chmiela, lub raczej przed r. 1800 w Jędrzejowie, wg Kaczkowskiego), pracował początkowo z ojcem i braćmi w okolicach Bochni, później przeniósł się w Kieleckie. Możliwe, że mieszkał ok. r. 1760 w Jędrzejowie i że jego dziełem jest wyrzeźbiony w r. 1764 grobowiec bł. Wincentego Kadłubka w kościele cystersów w Jędrzejowie. K., razem z ojcem i młodszym bratem Joachimem, pracował w ostatnich latach XVIII w. dla kościoła parafialnego w Jędrzejowie. Brał udział w restauracji tegoż kościoła, w którym Korneccy wykonali rzeźby, złocili organy i ołtarze. K. namalował obraz Św. Trójca dla ołtarza głównego. Od r. 1800 (wraz z Joachimem) wykonywał wiele prac dla klasztoru i kościoła cystersów w Jędrzejowie (po częściowym spaleniu kościoła), na zamówienie opata cystersów Bernarda (Jana) Niegolewskiego. K. rzeźbił ozdoby dla organów, postacie: Dawid, Św. Cecylia, postacie aniołów (niektóre z tych rzeźb, przeniesione po kasacie klasztoru do Kielc, zostały ustawione w parku miejskim). Również w czasie pobytu w Jędrzejowie K. wyrzeźbił statuę Św. Jan Nepomucen (w piaskowcu pińczowskim), będącą portretem opata Niegolewskiego. Figura ta, ustawiona na zewnątrz murów klasztornych, przeniesiona została później do parku w Kielcach, gdzie się obecnie znajduje.

W r. 1818, po kasacie klasztoru cystersów w Jędrzejowie, znalazł się K. w ciężkim położeniu materialnym. Pracował jeszcze na Kielecczyźnie. W r. 1823 przeniósł się wraz z bratem Joachimem do Krakowa. Przerzucił się na malarstwo (dekoracyjne i sztalugowe). W zbiorach Pawlikowskich we Wrocławiu zachowały się rysunki K-ego, sygnowane, robione tuszem i kredką. Są to: Projekt pomnika św. Stanisława Szczepanowskiego (1805), Św. Jan Ewangelista, Św. Jan Apostoł, Studium z rzeźby antycznej, Św. Józef, Madonna z Dzieciątkiem, Głowa starca, Sen Jakuba. K. zmarł w Krakowie w 1831 r. na gruźlicę, wg Kaczkowskiego «około 70 lat życia, w domu dominikańskim pod Matką Boską, przy ulicy Mikołajewskiej» (Mikołajskiej).

 

W. Ilustr. Enc. Gutenberga, (mylne informacje); Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler, (mylne informacje); Antoniewicz Boloz J., Katalog Wystawy Sztuki Polskiej od roku 1764–1886, Lw. 1894 (jako Kornecki Jan); Katalog zabytków sztuki w Polsce, T. 3: Województwo kieleckie, z. 3: Powiat jędrzejowski, W. 1957 s. 10; toż, z. 4: Powiat kielecki, W. 1957 s. 42; Zbiory Pawlikowskich. Katalog, Oprac. M. Grońska i M. Ochońska, Wr. 1960; – Gąsiorowski W., Cechy krakowskie, Kr. 1860; Kaczkowski I. L., J. K. snycerz, Pamiętnik Kielecki na rok zwyczajny 1874, Pod red. ks. W. Siarkowskiego, W. [1874] s. 56–61; Morelowski M., O trzech wiążących się grupach malarzy, rzeźbiarzy, snycerzy i innych artystów Polaków szkoły krakowskiej XVIII i początku XIX wieku i ich związkach z zagranicą, Prace Kom. Hist. Sztuki, Kr. 1930–4 V s. XXXV, XLI; Pamiętnik Kielecki na rok zwyczajny 1870, Kielce 1870 s. 129; Prace Kom. Hist. Sztuki, Kr. 1930–4 V z. 1, Sprawozdania z posiedzeń, s. LI (A. Chmiel).

Róża Jodłowska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj I

1796-07-06 - 1855-03-03
car Rosji
 

Tytus Chałubiński

1820-12-29 - 1889-11-04
lekarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.