INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Orzechowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Orzechowski Jan (1827–1916), działacz ludowy, poseł do parlamentu wiedeńskiego. Ur. we wsi Łazy (pow. Bochnia), był synem Adama, kowala wiejskiego, i Klary z Nowaków. O. miał małe gospodarstwo rolne. Był przed powstaniem zorganizowanego ruchu ludowego jednym z nielicznych w Galicji posłów chłopskich do parlamentu wiedeńskiego. Był posłem w kadencji 1885–91 z kurii wiejskiej okręgu Bochnia–Brzesko, wygrawszy wybory w r. 1885 190 głosami, podczas gdy jego kontrkandydat hr. Jan Stadnicki otrzymał jedynie 29 głosów. W parlamencie wiedeńskim nie przejawiał większej działalności. Jedynym jego znanym wystąpieniem parlamentarnym jest naiwne powiedzenie w Kole Polskim dla usprawiedliwienia ówczesnych targów partyjnych o cło na naftę, że to, co robi Koło Polskie, jest «choć niehonorowo, ale zdrowo». Potem przed swoimi wyborcami tłumaczył się O., że miał dobre chęci, starał się zabierać głos w sprawach obchodzących lud, ale zawsze koledzy parlamentarni, obszarnicy, odpowiadali, że to, czego żąda, jest niemożliwe do zrealizowania. O. kandydował także na posła w wyborach do Sejmu Krajowego w r. 1889, ale nie został wybrany. Interesował się zawsze zorganizowanym ruchem ludowym i przejawiał działalność w początkowym okresie jego istnienia. Na zjeździe w Rzeszowie 28 VII 1895, kiedy to powstało formalnie Stronnictwo Ludowe (SL), O. został wybrany na członka Wydziału Wykonawczego (zarządu) SL, naczelnej władzy Stronnictwa. Później, prawdopodobnie ze względu na podeszły wiek, nie przejawiał działalności. Zmarł 7 VI 1916 w Łazach.

O. był trzy razy żonaty: z Franciszką z domu Sitko (od r. 1849), z Wiktorią z Nowaków (od r. 1864) i z Małgorzatą z domu Sykta (od r. 1866).

 

Dunin-Wąsowicz K., Czasopiśmiennictwo ludowe w Galicji, Wr. 1952; tenże, Dzieje Stronnictwa Ludowego w Galicji, W. 1956; Kolmer G., Parlament u. Verfassung in Österreich, Wien 1910 IV; Stapiński J., Pamiętnik, W. 1959; – „Przegl. Tyg.” 1887 nr 25; „Przyjaciel Ludu” 1889 nr 1, 1895 nr 15; – Informacje ks. Mariana Wiącka z r. 1967.

Krzysztof Dunin-Wąsowicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Maksymilian Fajans

1825-05-05 - 1890-07-28
litograf
 

Ferdynand Goetel

1890-05-15 - 1960-11-24
prozaik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Melania Józefa Parczewska

1850-12-18 - 1920-08-19
literatka
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.