INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Rozdrażewski (Rozrażewski) Nowomiejski h. Doliwa  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1989-1991 w XXXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rozdrażewski (Rozrażewski) Nowomiejski Jan h. Doliwa (zm. 1609), sufragan włocławski, donator na rzecz Akademii Lubrańskiego. Pochodził z dziedziczącej na Nowym Mieście nad Wartą linii Rozdrażewskich, której przedstawiciele używali w XVI w. także nazwiska Nowomiejski. Był wnukiem kaszt. rogozińskiego Hieronima (zob.), synem zapewne Jana i Anny Zarembianki ze Sławska.

Można przypuszczać, iż w r. 1557 był R. studentem uniwersytetu we Frankfurcie nad Odrą (wpisany jako Rozdrażewski), a następnie – idąc za sugestią Stanisława Kota – uznać, iż od czerwca 1559 studiował w Tybindze, skąd w grudniu t. r. zjechał do Bazylei, gdzie wpisał się do metryki uniwersytetu, jako Rozdrażewski Nowomiejski; wraz z nim zapisał się Wojciech Sylwiusz z gronem szlachty małopolskiej.

Począwszy od r. 1576 zacieśniały się kontakty R-ego z Hieronimem Rozdrażewskim (zob.), wówczas prepozytem płockim. Należał R. do starających się daremnie o dzierżawę stanowiących uposażenie prepozytury płockiej dóbr sieluńskich. W r. 1578 udzielił pomocy finansowej Krzysztofowi Rozdrażewskiemu (zob.). Prawdopodobnie w tym czasie powstał projekt skierowania R-ego na drogę kariery duchownej, przy czym pomysłodawcą był – jak się wydaje – jezuita Stanisław Rozdrażewski (zob.). Dn. 8 VIII 1578 Hieronim wyraził gotowość pomocy w tej sprawie pod warunkiem, iż R. – używający dotychczas nazwiska Nowomiejski – zacznie nazywać się Rozdrażewski (z Rozdrażewa). Protekcji dla krewniaka zamierzał Hieronim szukać u marszałka w. kor. Andrzeja Opalińskiego, liczył też na pomoc bpa poznańskiego Łukasza Kościeleckiego. Wprawdzie nic z tych planów nie wyszło, lecz stosunki R-ego z pnącym się w górę krewniakiem, choć niewolne od drobnych konfliktów, pozostały bliskie. W r. 1584 udzielił R. Hieronimowi, będącemu już bpem włocławskim, znacznej pożyczki.

Po śmierci sufragana włocławskiego Macieja Wielickiego zdecydował się bp Hieronim przyjąć R-ego na swego sufragana i 26 XII 1585 dał mu nominację. Posłuszna biskupowi kapituła przyjęła go do swego grona 7 II 1586; wyznanie wiary i przysięgę kanonicką (jako subdiakon) złożył R. 10 IV t. r. i wkrótce, 31 V t. r., otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Hieronima, który już wcześniej, 24 III, zwrócił się do papieża Sykstusa V o zatwierdzenie R-ego na sufraganii i prekonizowanie go jako tytularnego bpa margaryteńskiego. Bulla prekonizacyjna została wystawiona 28 II 1587, lecz jej doręczenie uległo znacznej zwłoce. Także habilitacja kanonicką nastąpiła dopiero w r. 1589. Niemniej jednak już w r. 1586 wszedł R. w używanie nadanych mu jako uposażenie dóbr m. in. Lubomina oraz Iżyc, przyznanych mu wraz z kanonikatem kruszwickim. Osiadłszy we Włocławku i tytułując się sufraganem, wstrzymywał się R. zarazem od przyjęcia święceń biskupich i nie zdecydował się na nie nawet wówczas, gdy bp Hieronim, niecierpliwie oczekujący na pomoc R-ego w wykonywaniu władzy święceń, wystarał się o brewe papieskie (24 VIII 1591) zezwalające sufraganowi na przyjęcie sakry z rąk jednego tylko biskupa w obecności dwóch opatów. Wkrótce doszło na tym tle do ostrego konfliktu między krewniakami. W r. 1593 wytoczył bp Hieronim proces R-emu żądając zwrotu dóbr trzymanych tytułem sprawowania sufraganii. R. stawiał opór, szukał pomocy u szlachty wielkopolskiej, apelował do Rzymu i odwoływał się do kapituły (1596). W końcu jednak doszło do ugody, ponieważ 1 VI 1597 zwrócił się Hieronim do Klemensa VIII o potwierdzenie nowego kandydata na sufraganię opróżnioną «per liberam resignationem et cessionem» R-ego.

R. zgromadził spory majątek. Jego rodzinne dobra leżały w woj. kaliskim; w pow. pyzdrskim był R. współwłaścicielem Nowego Miasta i przynależnych doń wsi, miał części wiosek w pow. kaliskim (m. in. Cieszykowa, Goliszewa, Krowicy, Kościan, Mroczków i Sobiesęków) i w pow. kcyńskim (m. in. Grabienic, Błonic, Zorzewka, Witnicy). Posiadłości w tym województwie powiększył kupując (po r. 1581) od spadkobierców podskarbiego kor. Jakuba Rokossowskiego miasto Margonin z kilkoma wsiami. W jego rękach znajdowały się pod koniec życia także części we wsiach w woj. i pow. poznańskim (np. w Borowie, Boguszynie) oraz w woj. sieradzkim. Przez wiele lat jego główną siedzibą były Grabienice i tam jeszcze w r. 1590 podejmował bpa H. Rozdrażewskiego. Później osiadł R. zapewne w Nowym Mieście, gdzie zadbał o rozbudowę i uświetnienie wnętrza kościoła paraf. p. wezw. Św. Trójcy. Z jego fundacji została w r. 1593 dobudowana (nad zakrystią i otwarta na kościół) kaplica p. wezw. Św. Anny, zwana później kaplicą Rozdrażewskich. Także z jego inicjatywy zarówno kaplica, jak i sklepienie kościoła zostały pokryte polichromią o ambitnie i ciekawie pomyślanym programie ikonograficznym, którego autorstwo należy (T. Rudkowski) przyznać R-emu.

W r. 1595 zapisał R. czynsz roczny w wysokości 150 złp. ze wsi Boguszewo (pow. kościański) dla poznańskich dominikanów na kursy filozofii. W r. 1609, tuż przed śmiercią, dokonał dużego zapisu na rzecz Akademii Lubrańskiego, przeżywającej wówczas poważny kryzys. Na kluczu nowomiejskim zapisał jej 3 tys. złp. na remont gmachu oraz 25 tys. złp. na utrzymanie 6 profesorów i na stypendia dla 30 studentów pochodzących z rodzin szlacheckich, z których 10 miała prezentować kapituła, a 20 – Rozdrażewscy. Ponadto określił R. szczegółowe postanowienia dotyczące ustroju uczelni, wykładanych przedmiotów oraz dyscypliny mającej obowiązywać studentów. Podkreślił on zarazem związek Akademii z Uniw. Krak., zastrzegając temu ostatniemu prawo wyznaczania profesorów. Obdarowani zostali również poznańscy dominikanie, którym ofiarował złoty kielich oraz 6 tys. złp. Mylną jest natomiast informacja, jakoby R. uczynił osobny zapis (20 tys. złp.) dla Uniw. Krak. Zmarł R. w Nowym Mieście w r. 1609.

Dobra po nim odziedziczyli m. in. bratanek Wojciech Rozdrażewski, Dorota Kretkowska (córka Jana Rozdrażewskiego i Anny z Żychlińskich), która swoją część spadku (wartości 30 tys. złp.) odsprzedała kaszt. międzyrzeckiemu Hieronimowi Rozdrażewskiemu (zob.) oraz Helena, zapewne siostra Doroty, żona Jerzego Szyszkowskiego.

 

Chodyński S., Biskupi sufragani włocławscy, Włocławek 1906; Niesiecki; Katalog zabytków sztuki w Pol., V z. 5; – Kot S., Polacy w Bazylei za czasów Zygmunta Augusta, „Reform. w Pol.” R. 1: 1921; Nowacki, Dzieje archidiecezji pozn., II; Rudkowski T., Polichromia kościoła parafialnego w Nowym Mieście nad Wartą, w: Studia nad renesansem w Wielkopolsce, P. 1970 s. 71–99; – Aeltere Universitäts-Matrikeln. I Uniwersität Frankfurt a. O., Hrsg. v. E. Friedlaender, Bd I (1506–1648), Leipzig 1887 s. 149; Korespondencja Hieronima Rozrażewskiego, Wyd. P. Czaplewski, Tor. 1937–1939–47 I–II (jako Nowomiejski); Die Matrikel der Universität Basel, Hrsg. v. H. G. Wackernagel, Bd II (1532–1600/1), Basel 1956; – AP w P.: Kalisz Grodz. 11 k. 386; Arch. Diec. we Włocławku: Arch. Biskupów Kujawsko-Pomorskich (ABKP) dz. 8/27 k. 12, dz. 11/30 k. 46, 75, dz. 12/32 k. 176, Akta Kapituły Włocławskiej – A. cap. 5/219 k. 137; B. Kórn.: Materiały Włodzimierza Dworzaczka; – Liber beneficiorum et benefactorum Universitatis Jagiellonicae..., Wyd. J. i M. Michalewiczowie, T. V cz. 1 poz. 45 [w druku]; – Informacje Sławomira Leitgebera z P. na podstawie materiałów z AP w P.

Witold Kujawski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.