INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Sneszewicz (Sneschewic, Snesthewicz)  

 
 
koniec XIV w. - po 1448
| lekarz
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jan Sneszewicz (Sneschewic, Snesthewicz), (zm. po r. 1448), teolog i lekarz, pochodził z Wrocławia. Być może studia uniwersyteckie rozpoczął jeszcze w Pradze, gdyż w r. 1409 wpisał się na uniwersytet w Lipsku w grupie studentów przybyłych z Pragi. W r. 1412 został bakałarzem, zaś po zdobyciu magisterium przybył w r. 1415 do Krakowa. Zapewne w celu studiowania teologii został przyjęty do grona mistrzów Wydziału Artium. Ponieważ przywiózł ze sobą 3 foliały anonimowego komentarza do „Sentencji” Lombarda, pisane w Lipsku przed r. 1416, z których dwa były podpisane jego nazwiskiem, przypisano mu mylnie ich autorstwo. O jego studiach teologicznych świadczy natomiast traktat De confessione notabilia mgri Johannis Snechewicz (Bibl. Uniw. Wrocł. rkp. I Q 352 ff 166–176). J. studiował także medycynę, gdyż w r. 1446 był nazwany doktorem medycyny. Od r. 1435 występował na Śląsku z tytułem kanonika katedry wrocławskiej. Był również archidiakonem lubuskim (wzmianka z r. 1442) i kustoszem kolegiaty Św. Jadwigi w Brzegu. Jako pełnomocnik kapituły występował energicznie w długim procesie przeciw nadużyciom finansowym prepozyta Mikołaja Granis, złożonego z urzędu w r. 1440. W r. 1442 biskup lubuski prosił Marka Bonfili o poparcie dla J-a, który udawał się na sobór bazylejski (niewątpliwie w tejże sprawie). W r. 1445 kapituła wrocławska powierzyła J-owi funkcję kolektora świętopietrza w całej diecezji. J. zmarł po r. 1448.

 

Bauch G., Schlesien u. die Uniwersität Krakau im XV u. XVI Jahrh., „Zeitschr. f. Gesch. Schlesiens” Bd 41: 1907 s. 106; Heyne J., Dokumentirte Geschichte Bistums u. Hochst. Breslau, 1868 III; „Mediaevalia Philosophica Polonorum” T. 2: 1958 s. 23–5; – Cod. Sil., XV; – B. Jag.: rkp. 1438, 1585, 1721; Zakł. Hist. Filozofii PAN: mszp. Z. Włodek.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.